عادل علاف صالحی: کتاب “مدیریت تلفات آب” مؤلف: عادل علاف صالحی (انتشارات عطران)

0

تأمین آب فیلادلفیا: تاریخچه اولین ها

شهر فیلادلفیا به مدت ۲۰۰ سال در زمینه فناوری تأمین آب در ایالات متحده پیشرو بوده است. در سال ۱۸۰۱ اولین شهر در حال توسعه­ای بود که دو ایستگاه پمپاژ با نیروی محرکه بخار، برای انتقال آب رودخانه شویلکیل (Schuylkill) به مخازن چوبی واقع در میدان مرکزی شهر، کار گذاشت. آب از این مخازن به ۶۳ خانه، ۴ کارخانه آبجوسازی و ۱ کارخانه تصفیه شکر منتقل می­شد. در سال ۱۸۱۵ یک شبکه بزرگتر و پیشرفته­تر با یک مخزن زمینی واقع در فایرمانت (Fair Mount) وظیفه آبرسانی به شهر در حال توسعه را به عهده گرفت. تا سال ۱۸۲۲ یک سد، چند توربین آبی و معماری Greek Revival نیز به شرکت آب فایرمانت اضافه شد. محل سد علاوه بر اینکه یک اعجاز مهندسی بود بلکه جایی برای نشان­دادن شکوه و جلال و زیبایی معماری بود به همین دلیل نیز تبدیل به جاذبه گردشگری شده بود.

لوله­کشی این شبکه­ها عبارت بود از تنه های درخت توخالی که انتهای آنها با نوارهای آهنی و بتونه به هم متصل می­شد. بلافاصله در این لوله­ها نشت زیاد و بدون توقف مشاهده شد و بدین ترتیب اولین مشکل تلفات آب پدیدار شد. بلافاصله فیلادلفیا شروع به وارد­کردن لوله­های چدنی ساخت بریتانیا کرد تا بتواند شبکه آب خود را گسترش دهد و این جنس لوله تا سال ۱۸۳۲ معمول شد. طول عمر لوله­های آهنی (که در اروپا سال­های زیادی مورد استفاده بود) در فیلادلفیا تأیید شد بطوریکه چند هزار فوت از این قطعات از دهه ۱۸۲۰ تا به امروز بدون مشکل جوابگوی نیازها هستند.

اهمیت تاریخی فیلادلفیا به عنوان مرکز حکومت، در اوایل تشکیل کشور آمریکا باعث شتاب­گرفتن توسعه صنعتی و بازرگانی شهر در دوره انقلاب صنعتی قرن نوزده شده و در نهایت فیلادلفیا به مرکز مهم تولید و یک بندر پر رفت و آمد تغییر شکل داد. ولی حوالی سال ۱۹۰۰ جمعیت ۳/۱ میلیون نفری آن منجر به کاهش سطح دو منبع عمده تأمین آب شد: یکی رودخانه شویلکیل و دیگری رودخانه دلاوِر (Delaware). فیلادلفیا با ساخت یکی از اولین تأسیسات فیلتراسیون آب و افزایش تعداد این تأسیسات از یک به پنج واحد از سال ۱۹۰۳ تا ۱۹۱۱، ثابت کرد که تبدیل به یکی از شهرهای اصلی کشور شده است.

در آن زمان واحد فیلتراسیون فیلادلفیا بزرگترین سیستم در دنیا بود. آمادگی فیلادلفیا برای استفاده از فناوری پیشرفته تا سال­های بعد نیز ادامه داشت. عمده اقداماتی که در این مسیر انجام شد عبارتند از:

  • شستشو و پوشش خطوط لوله آب در جهت بهسازی شبکه (۱۹۴۹)
  • استفاده از یک کامپیوتر آنالوگ
  • تحلیلگر سیال شبکه­ای مک لروی (Mcllroy) (1956)
  • استفاده از تله­متری برای کنترل ایستگاه های پمپاژ- نمونه اولیه و آغازگر سیستم­های امروزی نظارت بر کنترل و داده پردازی (اسکادا) (۱۹۵۸)

در سال­های اخیر نیز بزرگترین سیستم قرائت خودکار (AMR) ایالات متحده در فیلادلفیا بکار افتاد. مرحله اول این طرح از سال ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۹، ۰۰۰,۴۰۰ واحد مسکونی را شامل می­شد. تا اواسط ۲۰۰۷ هم ۰۰۰,۴۸۷ انشعاب در این طرح قرار داشت. هم اکنون نیز فیلادلفیا با چالش­های امروزی سرو کار دارد و این در حالیست که به جمعیت بزرگی خدمات آب و فاضلاب ارائه داده و در عین حال تعادل ظریفی بین این خدمات و محیط زیست حفظ می­کند. چالش­هایی که شرکت آب فیلادلفیا (PWD) و “اداره درآمد آب” (WRB) بیشتر با آنها مواجهند ارائه خدمات به مشتری بر پایه قرارداد، برطرف ساختن کمبودهای زیرساختی و مشکل بالابودن تلفات آب که از قدیم بوده، می­باشد.

شهر با سرمایه­گذاری­های وسیع، اجرای برنامه­های بهسازی و تمرکز بر بهینه­سازی منابع و مدیریت جامع بر عملیات آبرسانی توانسته به این نیازها پاسخ دهد. با شروع هزاره جدید، فیلادلفیا باز هم نشان داد که جزو اولین هاست بطوریکه پیشرفته­ترین روش­ها و فناوری­های مدیریت تلفات آب که در دهه ۱۹۹۰ در سطح جهانی ابداع شده بود، را مورد استفاده قرار داد. شرکت آب فیلادلفیا برای اولین بار در ایالات متحده متدولوژی ممیزی آب IWA (که در سال ۲۰۰۰ منتشر شد) را با استخدام یک تیم متشکل از انجمن بین­المللی آب (IWA) و انجمن کارهای آبی آمریکا (AWWA) اجرا کرد. این شرکت در سال ۲۰۰۴ نیز برای اولین بار سیستم AMR خود را برای ثبت مصرف شبانه مشترکان جهت برآورد نشت در DMAها، بکار گرفت. PWD همچنان به پیشگامی خود در بکارگیری فناوری های نوین در ارائه خدمات به مشتریانش ادامه می دهد.

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
۰۲۱-۶۶۱۹۱۰۰۰
WWW.ATRANBOOK.IR

نظرات بسته اند