چاپ رایگان کتاب

انتشارات بین المللی عطران: فاضلاب چگونه تصفیه می شود- آیگین امیدی؛ حامد ناسوتی

0

سیستم تخلیه زیرین در صافی چکنده دارای بستر شیب­ دار است. این شیب به یک کانال مرکزی منتهی می­ شود که پساب صافی را جمع­ آوری می­ کند. سیستم تخلیه زیرین، نگهدارنده ماده محیطی نیز هست و امکان جریان هوا را فراهم می­کند.
مواد و روش ­های متداول برای احداث سیستم تخلیه زیرین عبارتند از استفاده از توفال­ه چوب قرمز با فواصل یکنواخت و بلوک­ های پیش­ ساخته از جنس بتن، یا مواد مناسب دیگر.
سیستم توزیع و پخش فاضلاب، در بیشتر موارد یک توزیع­ کننده از نوع چرخشی است که از دو یا چند لوله افقی تشکیل شده است که توسط یک ستون مرکزی چند اینچ بالاتر از ماده محیطی صافی نگه داشته می ­شود.
فاضلاب از درون ستون مرکزی به لوله­ های افقی تغذیه می­شود و از طریق دهانه­ های موجود در یک سمت هر یک از لوله­ ها (یا بازوها) بر روی ماده محیطی پخش می­ شود. چرخش بازوها یا بر اثر واکنش چرخشی افشانک در برابر فاضلاب خروجی از دهانه­ ها (جت مانند) یا توسط یک وسیله مکانیکی انجام می­شود.
توزیع­ کننده ­ها مجهز به عایق ­بندی مکانیکی در مرکز ستون هستند تا مانع نشت فاضلاب شده و یاتاقان ها و میله­ های نگه دارنده را برای تنظیم فصلی بازوهای توزیع­ کننده محافظت کنند تا توزیع فاضلاب بر روی همه ماده محیطی یکنواخت باشد.
علاوه بر آن عایق­ بندی مکانیکی با حفاظت از یاتاقان ها و میله ­ها به باز­شدن سریع دریچه­ های انتهای هر بازو کمک می کنند تا شستشوی بازو راحت انجام شود.
استفاده از سیستم توزیع دارای افشانک ثابت به اندازه نوع چرخشی آن متداول نیست و معمولاً در تصفیه ­خانه­ های کوچک از آن استفاده می­شود. اشکال در دسترسی برای تمیز­کردن افشانک و نیاز به پمپاژ زیاد برای حفظ توزیع هیدرولیکی مناسب از معایب افشانک ­های ثابت از یک دهانه دایره ­ای تشکیل یافته که یک منحرف­ کننده مخروطی معکوس روی مرکز آن تعبیه شده است.
منحرف­ کننده جریان فاضلاب را به صورت پاششی (اسپری) در می­ آورد. در بعضی از انواع آن یک ساچمه فولادی در مخروط وارونه آن قرار دارد (شکل 4) سیستم افشانک ثابت به یک سیستم لوله­ کشی پیچیده نیاز دارد تا توزیع فاضلاب یکنواخت باشد.
هر افشانک بین 6 تا 12 اینچ (15 تا 30 سانتیمتر) بالاتر از ماده محیطی ادامه می­یابد و به شکلی است که در هنگام بالاترین هد در مخزن تغذیه پاشش هر افشانک با افشانک دیگر هم پوشی دارد. این الگوی پاشش به دقت طراحی می­شود تا توزیع فاضلاب نسبتاً  یکنواخت شود.

کتاب های مرتبط

تعداد صفحات: 226
نوبت چاپ :           اوّل
قیمت روی جلد :   450000 ریال
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه پرداخت آنلاین محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:
دفتر مرکزی نشر عطران:                66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

عطران- درگاه پرداخت امن آنلاین- کلیه کارت های شتاب

Call Now Button