چاپ رایگان کتاب

انتشارات عطران: کتاب “دستاوردهای نوین محیط زیست” به قلم “آیگین امیدی/سمیه حبیبی”

0

انتشارات عطران: کتاب “دستاوردهای نوین محیط زیست” به قلم “آیگین امیدی/سمیه حبیبی”

مفاهيم، ديدگاه­ها و مبانی نظری:

خطوط لوله انتقال آب با اختصاص هزینه­ های هنگفت جهت تأسیس و احداث آن­ها، از مهم­ترین بخش­های صنعت آب و فاضلاب کشور بوده که حتی صرفه­ جویی­ های اندک در این زمینه، نقش بسیار مهمی در سرنوشت ریالی و فنی پژوهش ها ایفا می­نماید.

در مسیرهای انتقال با توجه به وضعیت جغرافیایی کشور ایران سابقاً برای انتقال، بحث کوتاه­ ترین مسیر مد نظر بوده که با استفاده از الگوریتم­ های مختلف مسیرهای کوتاه پیاده­ سازی می­شده است؛ اما امروزه بحث بهینه­ترین مسیر مد نظر بوده که علاوه بر کوتاه ­ترین مسیر، عوارض زمین و کم­ترین هزینه و موارد دیگر نیز بایستی مد نظر قرار گیرد.

بدیهی است دستاوردهای نوین بدون در نظر گرفتن کلیه عوامل تأثیرگذار در طراحی مسیر، کوتاه­ ترین فاصله بین دو نقطه همواره مسیر مستقیم بین آن دو نقطه خواهد بود اما در عین حال این کار امکان­پذیر نیست و در طبیعت همیشه موانعی بر سر راه قرار می­گیرند که باعث بالا رفتن هزینه ­ها می­شوند.

این هزینه­ها یا اقتصادی هستند مانند هزینه ­های اضافی جهت ساخت پل برای عبور از رودخانه­ ها، کانال­ کنی، خاکبرداری، تخریب پوشش آسفالتی، تملک کاربری و یا محیط­ زیستی است مانند از دست دادن چشم­اندازهای طبیعی، نابودی اکوسیستم­ های شکننده و نظیر آن که آثار این اقدامات مستقیم یا غیرمستقیم به انسان برمی­گردد.

این هزینه­ ها را می­توان به عنوان موانع نسبی و موانع مطلق در نظر گرفت. موانع مطلق، محیط زیست پدیده ­هایی هستند که مسیر خطوط لوله انتقال آب نباید از آن عبور کند مانند (سکونتگاه­ها، مدارس، قبرستان و…)، در صورتی که موانع نسبی جلوی ادامه مسیر را نگرفته.

نوبت چاپاول
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته):  09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button