چاپ رایگان کتاب

انتشارات عطران: ماهنامه تخصصی زیستبان آب- شماره سی و سوم خرداد 1398

0

انتشارات عطران: ماهنامه تخصصی زیستبان آب – شماره سی و سوم خرداد

بخشی ازماهنامه تخصصی زیستبان آب – شماره سی و سوم خرداد را میخوانیم:

با توجه به نتايج به دست آمده از بررسي‌هاي DNA در دو مورد از اين مقالات درماهنامه تخصصی زیستبان آب، مدرن‌ترين اورآسيايي‌ها از يک موج منفرد از مهاجران سرچشمه گرفته‌اند که در حدود 72 هزار سال پيش سرزمين آفريقا را ترک گفته‌اند.
از آن مهاجرت اصلي، بوميان استراليا و پاپوان‌ها (Papuans) (اجداد مردم بومي گينه‌ي نو) جدا شده و تقريبا در زماني حدود 58 هزار سال پيش همواره خود را براي عبور از دريا به خطر انداخته و تقريبا حدود 50 هزار سال پيش به استراليا رسيده‌اند و به احتمال قوي مي‌توان گفت نخستين دسته از انسان‌هايي بوده‌اند که توانسته‌اند از دريا عبور کنند. يکي از محققان، اسک ويلرسلف (Eske Willerslev) متخصص ژنتيک تکاملي از دانشگاه کپنهاگ در دانمارک در گفتگو با هانا دولين از گاردين گفت:
هيچ شواهدي مبني بر وجود يک جهش جادويي که ما را به يک باره تبديل به انسان کرده باشد وجود ندارد.
در حالي که نتايج به دست آمده قانع‌کننده هستند، از سويي نيز اين نتايج دانشمندان را با پرسش‌ها و خلاهاي زيادي مواجه کرده است که بايد به آنها پاسخ داده شود. و هيچ کس تا کنون پاسخ متقاعد کننده‌اي براي اينکه چرا آنها از افريقا مهاجرت کرده‌اند، پيدا نکرده است.
با اين حال، دو مورد از مطالعات ژنتيکي از يک موج منفرد مهاجرت به خارج از آفريقا پشتيباني مي‌کند. مقاله‌ي سومي هم که پس از آن دو مقاله منتشر شده است، داراي شواهدي از حداقل دو مهاجرت به خارج از آفريقا است.
مطالعه‌اي که بعدتر منتشر شده، به سرپرستي لوکا پاگاني، انسان‌شناس زيستي از مرکز زيست‌شناسي استوني در تارتو انجام شده بود. اين مطالعه همچنين به شواهدي از مهاجرت عظيمي از انسان‌ها در حدود 75 هزار سال پيش دست يافته است. اما همين مطالعه شواهدي را نيز از يک مهاجرت از حدود 120 هزار سال پيش به دست آورده‌اند که به باور اين گروه پژوهشي حدود 2 درصد از ژنوم پاپوان‌هاي مدرن نيز از همين مهاجرت شکل گرفته است.
 کليد رسيدن به يک تصوير واضح‌تر از آنچه که واقعا در تاريخ کهن رخ داده، اين است که شواهد ژنتيکي با شواهد باستان شناسي با هم ترکيب شوند. اين روش در واقع چيزي است که سه مطالعه‌ي اشاره شده در اين گزارش به صورت تمام و کمال به آن نپرداخته‌اند. جاشوا آکي (Joshua Akey)، متخصص ژنتيک فرگشتي از دانشگاه واشينگتن که به طور مستقيم با هيچ کدام از مطالعه‌هاي فوق نقشي نداشته، در گفتگو با وب‌سايت ورج گفت:
تاريخ بشر يک پازل واقعا جذاب و پيچيده است و ژنتيک مي‌تواند به ما در مورد برخي از قطعات آن، اطلاعات خوبي بدهد. واقعا مهم است که اطلاعات به دست آمده از زمينه‌هايي خاص را تا جايي که ممکن است با هم ترکيب کنيم.
بعضي از دانشمندان همچنين در حال حاضر در ميزان دقت جدول زماني ژنتيکي داراي شک و ترديد هستند. دارن کورنو (Darren Curnoe) از دانشگاه نيو ساوث ولز استراليا در گفتگو با ري جانستون از وب‌سايت Gizmodo در اين باره گفت:
من چنين فکر نمي‌کنم که مطالعه‌ي اخير در مورد اين موضوع به منزله‌ي کلام آخر بوده باشد. زيرا يافته‌هاي اخير در مکان‌هايي همچون چين مي‌تواند کاملا روي آنها سايه بياندازد. من باور دارم که همه‌ي اينها به فرض‌هايي باز مي‌گردد که شما در ساعت ژنتيک خود ايجاد مي‌کنيد و اينها واقعا در زمان فعلي داراي اهميت بيشتري هستند و باعث مي‌شوند که تاريخ‌هاي مولکولي همانند اين موارد، مستعد وجود خطاي بيشتري در خود باشند.
بنابراين موضوع اصلي بحث ما قطعا به چگونگي مهاجرت انسان براي اولين بار از آفريقا و پخش جمعيت ما در بقيه‌ي سياره‌ي زمين محدود نمي‌شود. اما اگر هيچ اتفاق تاثيرگذار ديگري در اين زمينه رخ ندهد، اين تحقيق جديد را بايد به عنوان تاييديه‌ي مهمي بر اينکه که بوميان استراليا واقعا براي اولين بار ساکن اين قاره شده‌اند، به شمار آورد. اين موضوع چيزي است که در گذشته شک و ترديد فراواني پيرامون آن وجود داشته است. آبري لينچ (Aubrey Lynch) يکي از بزرگان بومي ساکن گولدفيلدز در استرالياي غربي در گفتگو با Devlin گفت:
اين مطالعه، باورهاي ما را پيرامون اينکه ما داراي ارتباط باستاني با سرزمين خود هستيم و به مراتب طولاني‌تر از هر کس ديگري در اين سرزمين بوده‌ايم، تاييد مي‌کند.

 

قیمت روی جلد: 500000 ریال

جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی مجله زیستبان آب     66191000 -021

شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button