چاپ رایگان کتاب

انتشارات عطران: کتاب “داستانی از زندگی تلخ فریدا کالو، نامی ترین زن تاریخ” به قلم “سودا صیامی”

0

زندگی فریدا کالو از همان لحظه تولد پر از اتفاقات عجیب بوده؛ اما او ثابت کرد که زن بسیار قدرتمندی است.

فریدا از دوره‌ی کودکی به هنر علاقه‌مند شد. نخستین بارقه‌های استعداد هنری فریدا زمانی آشکار شد که وی از دوستِ پدرش درس‌های مربوط به نقاشی را می‌آموخت و با استعدادی بسیار بالا، آن‌ها را به روی کاغذ پیاده می‌کرد.

از دوران نوجوانی و در طی سالهای آغازین بزرگ‌سالی، فریدا نامی برای خود برگزید به‌عنوان زنی که به‌راحتی در قالب یک زن عادی قرار نمی‌گیرد.

خواهران او محافظه‌کار بودند و مطابق آخرین سبک‌ها لباس می‌پوشیدند، اما فریدا حالت‌های متفاوتی گرفت او لباس مردانه و شلوارهایی را می‌پوشید که برای زنان معمول نبود. او از روسری، دامن و بلوز بومی در مراسمات مختلف مانند کنسرت‌ها استفاده می‌کرد. فریدا «مکزیکی» بود به این ترتیب او بسیاری از سنت‌ها را در یکدیگر ترکیب می‌کرد و در هر جمع به خودش و نوع پوشش خاصش توجه می‌کرد.

وقتی او در سال 1954 درست چند روز پس از تولدش درگذشت، فریدا کالو یک چهره محبوب در جامعه مکزیک و مطرح در خانه هنر بود. محافل عموی به‌طورکلی او را به‌عنوان معلم گروهی از جوانان با استعداد، هنرمند، همسر یک نقاش مهم و حتی یک زن قهرمان می‌شناختند.

کار هنری او، به ویژه پرتره‌های متعدد از خودش که در اثر بیماری‌های جدی و یک تصادف وحشتناک در ۱۹۲۵ به تصویر کشیده شد، یکی از جنبه‌های پذیرش سریع او توسط مردم در سراسر جهان بود؛ اما جزئیات زندگی وی که به طرز غم‌انگیزی در 47 سالگی کوتاه شده است، به سرعت محبوبیت فریدا کالو را گسترش داد.

علاقه عمومی به او از آن زمان به بعد باعث شد که او «فریدا» شود، خود این موضوع نشانگر میزان نزدیکی مردم به او و همچنین میزان همدردی آن‌ها با او بود.

 همه‌چیز درباره فریدا کالو مانند پدر مهاجر، بیماری کودکی، تصادفی که او را کم مانده بود به کام مرگ بفرستد، ازدواج زودهنگام او با ریورا، اراده قوی، عاشقانه‌های وی در خانه و خارج از کشور، هویت او بین فرهنگ‌ها، بیان هنری او و غیره بیشتر از این‌که باعث شود مردم علاوه براینکه ظاهر او را به عنوان هنرمند قبول کنند، او را به عنوان نمادی برای مردم نیز تبدیل کردند.

هرکسی که به داستان فریدا وارد می‌شود با جنبه‌های خاصی در زندگی او مواجه می‌شود که تقریباً توجه به آن اجتناب‌ناپذیر است و می‌تواند گاهاً حس حسادت یا حس همدردی را در آن‌ها برانگیزد. زندگی فریدا و هنر او در دسترس همه است. تجربیات او تنها به یک زمان و مکان واحد محدود نمی‌شود بلکه به عنوان بخشی از احساس مشترک زندگی مدرن از بسیاری از فرهنگ‌ها فراتر است.

هر کسی ممکن است مهاجرت کند، قربانی یک تصادف با وسایل نقلیه شود، از بیماری یا بی حالی رنج ببرد، نسبت به دیگران حسادت کند، یا زندگی مشترک کوتاهی داشته باشد. نیازی نیست که یکی از مورخان هنری از نقاشی‌های او تقدیر و تشکر کند. نوع نقاشی فریدا بیش‌ترین تکنیک، رنگ، سبک، خط و امثال آن را دارد؛ که می‌توان در حین اینکه سطح بیرونی هنر را از هم جدا کرد می‌توان فرد درونی نهفته را نیز آشکار کرد. این همان نقطه‌ای است که چالش‌های خارجی با قدرت‌های داخلی روبرو می‌شوند. حداقل اینکه خود فریدا در نقاشی‌هایش مثل یک قربانی به نظر می‌رسد. در بهترین حالت، او یک بازمانده است؛ و این‌ها ویژگی‌های انسانی هستند که مخاطبین را از همه فرهنگ‌ها و تمامی نقاط جهان جذب کرده است. تأثیرات فریدا زیاد بود: خانواده او، دوستان او، هنرمندان، رقبا، مدل‌ها، هنرپیشگان، سرمایه‌گذاران، پزشکان. برخی او را نقاش سورئالیست و دیگری نقاش آمریکا نامیده‌اند. بعضی‌ها او را مادر ناامید می‌نامند؛

دیگران او را زن سرسخت و سختی‌کشیده دیده‌اند. شاید همه این‌ها درست باشد.

نوبت چاپاول
قیمت روی جلد: 500000 ریال (ارسال پستی رایگان)
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته):  09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button