چاپ رایگان کتاب

انتشارات عطران: کتاب “دل به دل راه دارد” به قلم “ایده مفرح”

0

انتشارات عطران: کتاب “دل به دل راه دارد” به قلم “ایده مفرح”

پیشگفتار نویسنده کتاب دل به دل راه دارد

بارها جمله ی “دل به دل راه دارد” را شنیده ایم اما شاید ندانیم که این ضرب المثل از کجا نشات گرفته است! و آیا واقعا به این موضوع اعتقاد داریم؟!

گاهی هنگام ابراز علاقه به شخصی، طرف مقابل هم ابراز می دارد که چنین حسی به ما دارد یا در ذهن مشغول اندیشیدن به کسی هستیم ناگهان با ما تماس می گیرد و یا با او برخورد می کنیم. در چنین مواقعی حس می کنیم واقعا پیوندی نامرئی بین قلوب برقرار است.

چه زیباست این سخن از امام بزرگوارمان. امام علی علیه السلام مى فرماید:

 ” اُحْصُدِ الشَّرَّ مِنْ صَدْرِ غَیرِکَ بِقَلْعِهِ مِنْ صَدْرِکَ”

“کینه و بدخواهى دیگران را از سینه خود دور کن تا بدخواهى به تو از سینه دیگران ریشه کن شود”.

برخی اشخاص به دلیل مختلفی همچون سوء ظن یا حسادت یا اصطکاک منافع، نیات سوئى درباره انسان در دل مى پرورانند، حال سوال این است که چگونه مى توان آنها را از میان برداشت؟

امام مى فرماید: “از خود شروع کن، ابتدا به قلب خویش مراجعه کن ببین آیا نیت سوئى درباره دیگران دارى یا نه؟ اگر دارى آن را از سینه ات پاک کن چیزى نمى گذرد که خواهى دید سینه دیگران نیز از نیات سوء درباره تو پاک شده است”.

در مورد حدیث ذکر شده ی فوق دو دلیل می توان عنوان کرد:

دلیل اول

هرگاه انسان نیات بدى درباره دیگران داشته باشد خواه ناخواه در چهره یا سخنان و افعالش نمایان مى شود و همین امر سبب مى گردد دیگران در برابر او موضعى مشابه بگیرند اما هرگاه سخنان، چهره و اعمال کسى را از هرگونه بدخواهى پاک دیدند و آثار محبت و خیرخواهى در رفتار و گفتارش نمایان گشت آنها نیز موضع مشابهى خواهند گرفت. بنابراین براى زدودن کینه ها از سینه ها و بدخواهى ها و نیات سوء دیگران باید از خودمان شروع کرد و این یکى از اصول مهم روانشناسى است که تا از خود شروع نکنى نباید انتظارى از دیگران داشته باشى .

دلیل دوم

رابطه ی مرموز خاصى در میان دلها برقرار است و ضرب المثل معروف “دل به دل راه دارد” یک واقعیت است. گویى دل ها در پنهانى با هم سخن مى گویند و رابطه برقرار مى سازند هنگامى که قلب کسى مملو از بدخواهى به دیگران گردد این پیام به قلب آنها منتقل مى شود و گویا آنها مقابله به مثل مى کنند.

کتاب “دل به دل راه دارد” به قلم “ایده مفرح

نوبت چاپاول
قیمت روی جلد: 250000 ریال (ارسال پستی رایگان)
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته):  09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button