چاپ رایگان کتاب

انتشارات عطران: کتاب “رویای جهان سومی” به قلم “کمیل نصیری”

0

انتشارات عطران: کتاب “رویای جهان سومی” به قلم “کمیل نصیری”

جهان سوم

جهان سوم (third world)، اصطلاحی است که در دهه‌ های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ رواج یافت و مقصود از آن مجموعه کشور های تازه استقلال یافته قاره ‌های آسیا و آفریقا و همچنین مجموعه کشور هایی است که نه از شمار کشور های توسعه یافته سرمایه ‌داری به شمار می‌آیند نه از شمار کشور های توسعه یافته کمونیست (و در این معنی کشور هایی مانند چین، کره شمالی و ویتنام و کامبوج نیز، اگرچه رژیم کمونیست دارند، در مجموعه جهان سوم می‌گنجند).

عنوان‌های هم‌ردیف این اصطلاح برای این کشور ها، کشور های «توسعه نیافته»، «کم توسعه» یا «رو به توسعه» است. مفهوم جهان سوم بیشینه کشور های آمریکای لاتین و کشور های آسیایی و آفریقایی را در بر می‌گیرد. بیشتر این کشورها پیشینه استعمار زدگی دارند (تک استعمار) و از امپریالیسم نفرت دارند و گرفتار فقر و انفجار جمعیت‌ اند و در سازمان ملل بیش از دو سوم کشورهای عضو را تشکیل می‌دهند.

در دهه های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ یک جنبش سیاسی بین‌المللی در این کشور ها برای کسب هویت خاص سیاسی و اخلاقی در برابر دو «بلوک شرق» و «بلوک غرب» پدید آمد که رهبران برجسته آن جواهل لعل نهرو از هند، ناصر از مصر، سوکارنو از اندونزی و تیتو (نک تیتوئیسم) از یوگسلاوی بودند. «کنفرانس باندونگ» و «کنفرانس بلگراد» اجتماعی از رهبران بیشینه اینگونه کشورها بود که با نام «غیرمتعهد» در پی کسب هویت تازه بین‌المللی بودند و حتی برخی امید بسته بودند

که از میان این کشور ها بلوک سومی یا «نیروی سوم» ی در برابر بلوک های شرق و غرب به وجود آید، اما ضعف بنیه اقتصادی و بحران‌های سیاسی داخلی این کشورها ناگزیر آن‌ها را به سوی یکی از دو بلوک شرق و غرب کشاند و اگرچه بسیاری از «کشورهای غیرمتعهد» همچنان به سیاست «عدم تعهد» ادامه می‌دهند، اما در عمل، از نظر ایدئولوژیک و سیاسی و اقتصادی، به یکی از دو بلوک گرایش دارند و درین میان سهم کشورهای گراینده به شوروی و کمک گیرنده از آن – به علت ترس و نفرتی که اغلب این کشورها از پیشینه استعماری و امپریالیستی غرب دارند – رفته – رفته بیشتر می‌شود.

در این اواخر، برخی نویسندگان غربی تقسیم ‌بندی تازه‌ای کرده‌اند و کشورهای رو به توسعه دارای منابع طبیعی غنی، مانند کشور های نفت خیز خاورمیانه را چینی‌ ها با پذیرش نظریه «سه جهان» به این اصطلاح برد و بعد تازه‌ای داده‌اند. به نظر آنان جهان انقلابی حقیقی و ضد امپریالیست «جهان سوم» است که در برابر دو اردوی امپریالیسم و «سوسیال امپریالیسم» قرار می‌گیرد و مورد تهدید و استثمار آن‌هاست؛ ولی شوروی ‌ها و کمونیست های هوادار آن‌ ها تنها به «دو اردوگاه»، یکی «اردوگاه امپریالیسم و سرمایه‌داری» و دیگری «اردوگاه سوسیالیسم و ضد امپریالیسم» باور دارند.

نوبت چاپاول
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button