چاپ رایگان کتاب

انتشارات عطران: کتاب “مهندسی فاضلاب تصفیه و بازیابی منابع” به ترجمه “آقای سید فخرالدین طاهرزاده موسویان”

0

انتشارات عطران: کتاب “مهندسی فاضلاب تصفیه و بازیابی منابع” به ترجمه “آقای سید فخرالدین طاهرزاده موسویان”

هشدار

منتشر شده توسط McGraw-Hill Education، Penn Plaza، نیویورک، NY10121. کپی رایت © 2014 توسط McGraw-Hill Education. کلیه حقوق محفوظ است. چاپ شده در ایالات‌متحده آمریکا. چاپ‌های قبلی 2003، 1991 و 1979. هیچ بخشی از این نشریه بدون رضایت کتبی قبلی McGraw-Hill Education نمی‌تواند به هر شکلی و به هر وسیله­ای بازتولید یا توزیع شود، یا در پایگاه داده یا سیستم بازیابی ذخیره شود، به انضمام، البته محدود نیست، در هر شبکه یا دیگر ذخیره‌ساز یا انتقال الکترونیکی یا از طریق آموزش از راه دور پخش ‌شود.

بعضی از توابع ازجمله مؤلفه الکترونیکی و چاپی، ممکن است در خارج از ایالات‌متحده در دسترس مشتری نباشد.

این کتاب بر روی کاغذ بدون اسید چاپ‌شده است.

شابک 978-0-07-340118-8

MHID 0-07-3430118-8

معاون ارشد رئیس، محصولات و بازارها: Kurt L. Strand

معاون رئیس، مدیرکل: Marty Lange

معاون رئیس، خدمات فناوری تولید محتوا: Kimberly Meriwether David

مدیر برند جهانی: Raghothaman Srinivasan

مدیر برند اجرایی: Bill Stenquist

مدیر بازاریابی اجرایی: Curt Reynolds

ویرایشگر توسعه: Lorraine Buczek

سرپرست، تولید محتوا: Terri Schiesl

مدیر ارشد پروژه: Lisa A. Bruflodt

خریدار: Jennifer Pickel

مدیر پروژه رسانه‌ها: Prashanthi Nadipalli

طراح جلد: Studio Montage, St. Louis, MO

تصویر روی جلد: نمای هوایی تصفیه­خانه فاضلاب پیشرفته دشت­های آبی، واشنگتن، دی سی

اعتبار تصویر روی جلد: با قدردانی از DC Water

عکس‌ها: همه عکس‌های این کتاب درسی توسط George Tchobanoglous گرفته‌شده، مگر اینکه در این مورد به آن اشاره‌شده باشد.

صفحه­بردار: شرکت خدمات تحریریه RPK

طرح حروف: 12/10 بار

چاپگر: Quad/Graphics

تمامی اعتبارات ظاهرشده در صفحه یا انتهای این کتاب، ضمیمه صفحه کپی‌رایت در نظر گرفته می‌شوند. کتابخانه کنگره، داده‌های فهرست‌نویسی در نشریه

آدرس‌های اینترنتی ذکرشده در متن در زمان انتشار دقیق بودند.

درج وب‌سایت نشان‌دهنده تأیید نویسندگان یا McGraw-Hill Education نیست و McGraw-Hill Education صحت اطلاعات ارائه‌شده در این سایت‌ها را تضمین نمی‌کند.

www.mhhe.com

درباره نویسندگان

George Tchobanoglous استاد بازنشسته گروه مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه کالیفرنیا، دیویس است. او مدرک کارشناسی در مهندسی عمران را از دانشگاه Pacific، مدرک کارشناسی ارشد مهندسی بهداشتی را از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی و دکترا را از دانشگاه استنفورد در سال 1969 دریافت کرد. علایق تحقیقاتی دکتر Tchobanoglous در زمینه‌های تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب، فیلتراسیون فاضلاب، ضدعفونی UV، سیستم­های مدیریت فاضلاب­ آبی، مدیریت فاضلاب برای سیستم‌های مدیریت فاضلاب کوچک و غیرمتمرکز و مدیریت پسماند جامد است. وی بیش از 500 اثر فنی شامل 22 کتاب درسی و 8 اثر مرجع را تألیف یا همکاری کرده است. این کتاب‌های درسی در بیش از 225 دانشکده و دانشگاه، توسط مهندسین حرفه و در دانشگاه­های سراسر جهان هم به زبان انگلیسی و هم ترجمه شده، استفاده می­شوند. کتاب‌های وی به خاطر پل موفقیت­ شکاف بین دانشگاه و دنیای روزمره مهندس مشهور است. وی رئیس پیشین انجمن مهندسان محیط زیست و اساتید علوم است. در میان افتخارات فراوان وی، در سال 2003 پروفسور Tchobanoglous جایزه کلارک را از موسسه ملی تحقیقات آب دریافت کرد. در سال 2004، وی از شورای تحقیقات و فن­آوری پسماند به انرژی، جایزه خدمات برجسته تحقیق و آموزش مدیریت پسماند را دریافت کرد. در سال 2004، او هم­چنین به آکادمی ملی مهندسی وارد شد. در سال 2005 از دانشکده معادن کلرادو، دکترای مهندسی افتخاری به او اعطا شد. وی در سال 2007 مدال فردریک جورج پوهلند اهدا شده توسط AAEE و AEESP را دریافت کرد. او در سال 2012 عضو WEF شد. او یک مهندس عمران رسمی در کالیفرنیا است.

 Stensel H. David استاد دانشگاه مهندسی عمران و محیط زیست در دانشگاه واشنگتن، سیاتل، ولز است. وی پیش از سمت­های دانشگاهی، 10 سال را در ممارست توسعه و کاربرد فرآیندهای تصفیه فاضلاب صنعتی و شهری سپری کرد. وی مدرک لیسانس مهندسی عمران را از دانشکده Union، Schenectady، NY و ME و مدرک دکترای مهندسی محیط زیست را از دانشگاه کرنل دریافت کرد. علایق اصلی تحقیقات وی در زمینه­های تصفیه فاضلاب، حذف مواد مغذی بیولوژیکی، روش­های پردازش لجن، بازیابی منابع و تجزیه بیولوژیکی ریزآلاینده­ها است. او رئیس پیشین گروه مهندسی محیط زیست ASCE است، در هیئت انجمن اساتید مهندسی محیط زیست و در کمیته‌های مختلف برای ASCE و فدراسیون محیط زیست آب خدمت کرده است. وی بیش از 150 اثر فنی و یک کتاب درسی درباره حذف مواد مغذی بیولوژیکی تألیف یا همکار کرده است. افتخارات شناخت تحقیقات شامل مدال ASCE رودولف هرینگ، دو بار مدال Harrison Prescott Eddy فدراسیون محیط زیست آب و مدال Bradley Gascoigne است. در سال 2013، او مدال فردریک جورج پوهلند اهداشده توسط AAEE و AEESP را دریافت کرد. وی مهندس حرفه‌ای رسمی، دیپلمات در آکادمی مهندسان محیط زیست آمریکا و عضو دائم انجمن مهندسان عمران آمریکا و فدراسیون محیط زیست آب است.

Ryujiro Tsuchihashi یک مدیر فنی با AECOM است. او مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را در مهندسی عمران و محیط زیست از دانشگاه کیوتو در ژاپن و مدرک دکترا در مهندسی محیط زیست را از دانشگاه کالیفرنیا در دیویس دریافت کرد. زمینه­های تخصص وی شامل ارزیابی و طراحی فرآیند احیای فاضلاب، ارزیابی و برآورد سیستم­های استفاده مجدد از آب، حذف مواد مغذی بیولوژیکی و ارزیابی میزان کاهش انتشار گازهای گلخانه­ای از فرآیندهای تصفیه فاضلاب است. او همكار كتاب درسي استفاده مجدد از آب بود: مشکلات، فن­آوري­ها و برنامه­هاي كاربردي، كتاب درسي همراه با اين كتاب درسي بود. او یک هماهنگ‌کننده تمرین فنی برای تیم راهنمای استفاده مجدد از آب AECOM است. Ryujiro Tsuchihashi عضو فدراسیون محیط زیست آب، جامعه مهندس عمران آمریکا و انجمن بین المللی آب است و 10 سال کارمند AECOM بوده که در این مدت در پروژه­های مختلف در ایالت متحده، استرالیا، اردن و کانادا فعالیت کرده است.

 Franklin Burton به مدت 30 سال به عنوان معاون رئیس و مهندس ارشد منطقه غربی Metcalf & Eddy در پالو آلتو در کالیفرنیا خدمت کرد. وی در سال 1986 از Metcalf & Eddy بازنشسته شد و در لس آلتوس کالیفرنیا، در تمرین خصوصی، متخصص در ارزیابی فن­آوری تصفیه، بررسی طراحی تأسیسات، مدیریت انرژی و مهندسی ارزش بوده است. او مدرک کارشناسی را در مهندسی مکانیک از دانشگاه Lehigh و کارشناسی ارشد را در مهندسی عمران از دانشگاه میشیگان دریافت کرد. وی همکار چاپ سوم و چهارم کتاب درسی «مهندسی فاضلاب: تصفیه و استفاده مجدد» Metcalf& Eddy بود. وی تاکنون نویسنده بیش از 30 اثر در مورد تصفیه آب و فاضلاب و مدیریت انرژی در کاربردهای آب و فاضلاب است. وی مهندس عمران رسمی در کالیفرنیا و عضو دائم انجمن مهندسان عمران آمریکا، انجمن کارهای آبی آمریکا و فدراسیون محیط زیست آب است.

 Mohammad Abu-Orf راهنمای حرفه بیوسالیدهای آمریکای شمالی AECOM و مدیر فاضلاب است. وی کارشناسی خود را در مهندسی عمران از دانشگاه بیرزیت، کرانه باختری فلسطین و کارشناسی ارشد و دکترای خود را در مهندسی عمران و محیط زیست از دانشگاه Delaware دریافت کرد. او با فن­آوری سایمنس واتر و وئولیا واتر به عنوان مدیر تحقیقات و توسعه بیوسالیدها همکاری می­کرد. وی مخترع اصلی در پنج اختراع ثبت شده است و بیش از 120 اثر را با تأکید بر تهویه، آبگیری، تثبیت و بازیابی انرژی از بیوسالیدها تألیف و همکاری کرده است. در مسابقه مقاله دانشجویی، به مدت دو سال پیاپی در سال­های 1993 و 1994 توسط فدراسیون محیط زیست آب به وی مقام اول دکترا اعطا شد. وی نویسنده مشترک کتابچه­های تمرین و گزارش­های بنیاد تحقیقات محیط زیست آب است. وی به مدت شش سال به عنوان سردبیر گروه ویژه مدیریت لجن انجمن بین المللی جهانی و در هیئت تحریریه بولتن فنی بیوسالیدهای فدراسیون محیط زیست آب خدمت کرد. محمد ابو اورف به مدت 6 سال کارمند AECOM بوده است.

Gregory Bowden یک مدیر فنی با AECOM است. وی مدرک کارشناسی خود را در مهندسی شیمی از دانشگاه ایالتی اوکلاهما و دکترا در مهندسی شیمی را از دانشگاه تگزاس در آستین دریافت کرد. وی به مدت 10 سال به عنوان مهندس ارشد فرآیند در Hoechst Celanese (Celanese AG) کار کرد و از عملیات تصفیه‌خانه فاضلاب در کارخانه‌های تولید مواد شیمیایی در آمریکای شمالی پشتیبانی کرد. او هم­چنین به عنوان مدیر پروژه در مرکز فن آوری Filter/Veolia آمریکای شمالی در ایالات‌متحده کار کرده است. زمینه­های تخصص وی شامل تصفیه فاضلاب صنعتی، فن­آوری­های حذف مواد مغذی بیولوژیکی و فیزیکی / شیمیایی و مدل سازی فرآیند بیولوژیکی است. گرگوری بوودن عضو فدراسیون محیط زیست آب است و 9 سال کارمند AECOM بوده است.

William Pfrang معاون رئیس AECOM و مدیر فنی بخش آب متروی نیویورک آن است. وی در سال 1968 فعالیت حرفه‌ای خود را با شرکت Metcalf & Eddy به عنوان مهندس عمران آغاز کرد. وی در طول فعالیت خود، در طراحی تصفیه خانه فاضلاب شهری از جمله برنامه­ریزی جامع، ارزیابی فرآیندهای جایگزین، طراحی مفهومی و تفصیلی، تخصص داشته است. در سطح جهان، او مهندس اصلی پروژه­های تصفیه فاضلاب در ایالات‌متحده، آسیای جنوب شرقی، آمریکای جنوبی و خاورمیانه بوده است. وی مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در مهندسی عمران از دانشگاه شمال شرقی دریافت کرد. او یک مهندس حرفه­ای رسمی، عضو آکادمی مهندسان محیط زیست آمریکا و فدراسیون محیط زیست آب است. William Pfrang بیش از 40 سال کارمند این شرکت بوده است.

پیشگفتار

از زمان تکمیل چاپ چهارم این کتاب درسی، رشته مهندسی فاضلاب با گام سریع تکامل یافته است. برخی از تغییرات بسیار مهم عبارتند از:

  1. دیدگاه جدیدی از فاضلاب به عنوان منبع انرژی، مواد مغذی و آب آشامیدنی.
  2. نیازهای شدیدتر تخلیه مربوط به نیتروژن و فسفر؛
  3. درک بهتر از میکروبیولوژی و فیزیولوژی میکروارگانیسم­های مسئول حذف نیتروژن و فسفر و سایر ترکیبات؛ 4. افزایش اهمیت تصفیه جداگانه جریان­های برگشتی با توجه به تحقق استانداردهای شدیدتر برای حذف نیتروژن و فرصت­هایی برای بازیابی مواد مغذی،
  4. تأکید بیش­تر بر تصفیه لجن و مدیریت بیوسالیدها؛ و
  5. افزایش آگاهی از تأثیرات کربن و انتشار گازهای گلخانه­ای و تأکید بر توسعه گیاهان فاضلاب انرژی خنثی یا انرژی مثبت از طریق استفاده کارآمدتر از انرژی شیمیایی و گرمایی در فاضلاب.

 چاپ پنجم این کتاب درسی برای رسیدگی به تغییرات قابل توجه ذکر شده در بالا آماده شده است. درک بیش­تر از اهمیت فرآیندهای پیش تصفیه در فصل 5 تا 10 مورد توجه قرارگرفته است. تحولات جدید در مورد ضدعفونی در فصل 12 موردتوجه قرارگرفته است. مدیریت لجن و بیوسالیدها در حال حاضر در فصل­های 13 و 14 شرح داده شده است. تصفیه جریان برگشتی در فصل 15 در نظر گرفته شده است. مدیریت انرژی در فصل 17 در نظر گرفته شده است. تأکید این چاپ پنجم، ارائه طرح عملی و داده­های عملیاتی و در عین حال بحث تئوریک عمیق در مورد فن­آوری­ها و کاربردها است. از مهندسان فرآیند AECOM و منتقدان خارجی خواسته شد تا منبع اطلاعات عملی دنیای واقعی را به کاربر ارائه دهند. امثال آن در هیچ منبع واحدی موجود نیست.

ویژگی­های مهم این کتاب

در چاپ چهارم این کتاب، فصل جداگانه­ای به اصول آنالیز فرآیند، از جمله مقدمه­ای برای آماده­سازی تعادل­های جرمی و سینتیک واکنش، اختصاص یافته است. از آنجا که در حال حاضر دوره­های مقدماتی مربوط به آنالیز فرآیند و مدل­سازی در اکثر دانشکده­ها و دانشگاه­ها تدریس می­شود، مطالب مربوط به اصول آنالیز فرآیند از چاپ چهارم خلاصه‌شده و اکنون در بخش­های 1-7 و 1-11 در فصل 1 منظور شده است. مطالب مربوط به آنالیز فرآیند به‌عنوان منبع مرجع برای دانشجویانی که قبلاً دوره جداگانه­ای در زمینه مدل­سازی داشته­اند و به عنوان مقدمه­ای برای موضوع، برای دانشجویانی که احتمالاً دوره مقدماتی را نداشته­اند، حفظ شده است.

 با استفاده از این شیوه در چاپ چهارم، بیش از 150 مسئله نمونه به‌طور مفصل برای تقویت درک خوانندگان از مفاهیم اساسی ارائه‌شده در متن انجام شده است. برای کمک به برنامه­ریزی، آنالیز و طراحی سیستم­های مدیریت فاضلاب، داده­ها و اطلاعات طراحی در بیش از 400 جدول خلاصه و ارائه شده­اند که اکثر آن­ها جدید هستند. برای نشان دادن اصول و تأسیسات درگیر در زمینه مدیریت فاضلاب، بیش از 850 تصویر منحصربه‌فرد، نمودارها، دیاگرام­ها و عکس­ها درج‌شده است. 120 نقاشی اضافی هنری در جداول درج‌شده است. برای کمک به خوانندگان این کتاب درسی جهت تقویت مهارت­های تحلیلی و افزایش تسلط خود بر مطالب، بیش از 375 مسئله تکلیفی و موضوعات بحث منظور شده است. مراجع بسیاری برای هر فصل نیز ارائه شده است.

سیستم بین المللی (SI) واحدها در چاپ پنجم استفاده می­شود. استفاده از واحدهای SI با تمرین تدریس در اکثر دانشگاه­های ایالات‌متحده و در اکثر کشورها در سراسر جهان تناقض دارد. به‌طورکلی، از مجموعه­های دوگانه واحدها (به‌عنوان‌مثال، SI و ایالات‌متحده آمریکا) برای جداول داده استفاده‌شده است. در جایی که امکان استفاده از واحدهای دوتایی امکان‌پذیر نبود، فاکتورهای تبدیل به صورت پاورقی برای جدول درج شده­اند. برای افزایش بیش­تر کاربرد این کتاب درسی، چندین پیوست درج شده است.

 فاکتورهای تبدیل از سیستم بین المللی (SI) واحدها به واحدهای متعارف ایالات‌متحده و بالعکس به ترتیب در پیوست­های 1 A-و A-2 ارائه شده است. فاکتورهای تبدیلی که به طور معمول برای آنالیز و طراحی سیستم­های مدیریت فاضلاب استفاده می­شود، در پیوست A-3 ارائه شده است. اختصارات واحدهای متعارف SI و ایالات‌متحده به ترتیب در پیوست­های A-4 و A-5 ارائه شده است. خصوصیات فیزیکی هوا و گازهای منتخب و آب به ترتیب در پیوست­های B و C ارائه شده است. تجزیه و تحلیل آماری در پیوست D بررسی شده است. غلظت­های اکسیژن محلول در آب به عنوان تابعی از دما در پیوست E ارائه شده است. تعادل کربنات در پیوست F در نظر گرفته شده است. دیاگرام­های مؤدی آنالیز جریان در لوله­ها در پیوست G ارائه شده است. آنالیز جریان غیر ایده­آل در رآکتورها در پیوست H در نظر گرفته شده است. مدل­سازی جریان غیر ایده­آل در رآکتورها در پیوست I مورد بررسی قرار گرفته است.

کاربرد این کتاب

مطالب کافی در این کتاب درسی ارائه شده است تا از انواع دوره­های آموزشی برای یک یا دو ترم، یا سه چهارم در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد پشتیبانی کند. این کتاب می­تواند به عنوان کتاب درسی کلاس یا مرجع کلاس برای تکمیل یادداشت‌های مدرسین استفاده شود.

کتاب مهندسی فاضلاب تصفیه و بازیابی منابع به ترجمه آقای سید فخرالدین طاهرزاده موسویان

نوبت چاپاول
قیمت روی جلد: 1200000 ریال (ارسال پستی رایگان)
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته):  09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button