چاپ رایگان کتاب

انتشارات عطران: کتاب ” هر آنچه که بایستی از خبر وخبر نگاری دانست” مؤلفان ” سید فخر الدین طاهر زاده موسویان، سید محمد رضا حسینی علی آباد”

0

انتشارات عطران: کتاب ” هر آنچه که بایستی از خبر وخبر نگاری دانست” مؤلفان ” سید فخر الدین طاهر زاده موسویان، سید محمد رضا حسینی علی آباد”

عناصر خبر

برای آگاهی افراد از رخداد های جدید، تنها اعلام وقوع رویداد کافی نیست، بلکه باید چگونگی وقوع آن را نیز بیان کرد تا مفهوم و ارزش خبر، شناخته و حس کنجکاوی ­های مخاطبان ارضا شود. به همین دلیل، در پی اعلام هر واقعه، بی درنگ، صحنه وقوع و شرایط و علل آن تشریح می ­شود و کسانی که در آن شرکت دارند یا از آن اثر می­ پذیرند، معرفی می ­شوند. بنابراین، خبرنگار پیش از هر چیز باید به شناسایی دقیق خبر بپردازد و با استفاده از دیده­ های خود یا استناد به گزارش­ های معتبر دیگران، جریان حقیقی آن را بیان و کیفیت و آثار آن را به خوبی تشریح کند. با این شیوه، حقیقی بودن، نو بودن و جالب بودن خبر نیز که مهم ­ترین صفت ­های آن را تشکیل می­ دهند، رعایت خواهد شد. به طور کلی، هر خبر، هر چند کوچک و کوتاه باشد، باید با توجه به اطلاعات مربوط به عناصر زیر تکمیل شود:

شخص یا اشخاصی که در واقعه شرکت یا مداخله دارند یا واقعه به گونه ­ای به آن ­ها ارتباط پیدا می­ کند،

_ موضوع و نوع واقعه، یعنی آنچه واقعه را تشکیل می ­دهد،

_ علت و انگیزه ­ای که سبب ایجاد واقعه شده است،

_ چگونگی وقوع که ترتیب و کیفیت واقعه را مشخص می ­کند،

_ مکان وقوع و زمان آن

این عناصر را در اصطلاح “عناصر خبر” می­ نامند که در واقع، ستون­ هایی اصلی هستند که خبر بر آن ­ها استوار می ­شود. دادن پاسخ مناسب به این شش عنصر و شفاف کردن آن­ ها در خبر، به غنا و جامع بودن آن می ­افزاید. عناصر خبر را می ­توان در این عبارت­ ها خلاصه کرد: کجا، که (چه کسی)، کِی (چه وقت)، چه (چه چیزی)، چرا، چگونه (چطور).

عناصر شش گانه خبر یک کلیشه و الگوست که با بیان مناسب آن ­ها در خبر، اطلاعات رویداد کامل می­ شود. به بیان دیگر، با طرح مناسب این عناصر در خبر، کمترین ابهامی برای مخاطب باقی نمی ­ماند و نیازهای او از محتوای خبر به میزان قابل توجهی تامین می ­شود. عناصر خبر با توجه به نوع خبر اهمیت پیدا می ­کند.

نوبت چاپاول
قیمت روی جلد: 550000 ریال (ارسال پستی رایگان)
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button