چاپ رایگان کتاب

انتشارات عطران: کتاب “هندبوک کنترل هدررفت آب- جلد 2 ” مترجمین “عادل علاف صالحی” ، “حمیدرضا امینی” و “علی خیراندیش”

0

مبانی نشت

لازم است که پرسنل مدیریت تلفات، درک مناسبی از مشخصات بنیادی نشت و روش‌های کنترل آن داشته باشند. مبانی اولیه نشت در ادامه ارائه شده است.

انواع نشت

همان‌گونه که انواع مختلفی از سازه‌ها در شبکه های توزیع بكار می رود، اقسام مختلفی از نشت نیز ممکن است در یک شبکه توزیع رخ دهد، که در زیر به آنها اشاره می‌شود.

شکستگی یا ترک در لوله

این عبارت عموماً در آمریکای شمالی برای توصیف خرابی شدید ناشی از پوسیدگی لوله، نوسان یا اضافه فشار، حرکات زمین و یا ترکیبی از این عوامل بكار می‌رود. شکستگی یا ترکیدگی لوله در کارهای آبی اغلب براحتی قابل کشف می‌باشد زیرا آب خارج شده به سرعت در خیابان یا سطح زمین، بخصوص در مناطق پرفشار، قابل مشاهده است. هرچند در مواردی شکستگی‌های عمده در سطح زمین بوضوح مشاهده نمی‌شود، زیرا آب در زیرزمین کانالی را برای فرار پیدا می‌کند. در این حالت با توجه به این‌که لزوماً یک شکستگی عمده صدای قابل توجهی ایجاد نمی‌کند. یافتن موقعیت آن مشکل خواهد بود.

دلیل این امر آن است که نشت زیاد آب باعث کاهش فشار گردیده و در نتیجه صدای به‌وجود آمده کمتر خواهد بود. همچنین ممکن است در اطراف نشت یک محفظه آبی تشکیل شود که صدای ایجاد شده را کمتر نیز خواهد کرد. صدای حاصل از یک شکستگی عمده در لوله معمولاً دارای فرکانس کم می‌باشد که صوت به‌وجود آمده زیر خواهد بود، در نتیجه یک بازرس نشت‌یاب بی‌تجربه ممکن است در یافتن محل آن از طریق قوه شنوایی دچار مشکل شود.

نکته‌ای در مورد لغات به‌كار رفته: هرچند عبارت «شکستگی عمده» در صنعت آب آمریکای شمالی شناخته شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی این امر مقایسه بین داده‌های نشت و شکستگی را دچار مشکل می‌کند.

مجموعه اصطلاحات تهیه شده به هنگام ایجاد مدل‌های تحلیل اجزا با استفاده از نشت‌های گزارش شده و نشده تعاریف بهتری برای شکستگی شاه لوله و نشت ارائه می‌کند. برای درک مبنای این تعاریف به فصل 10 مراجعه شود.

نوبت چاپاول
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button