چاپ رایگان کتاب

انتشارات ملی عطران: کتاب “شما از گرد و غبار ستارگان هستید (نظریه پروفسور لاورنس کراوس)” به قلم “عباس علاف صالحی”

0

انتشارات ملی عطران: کتاب “شما از گرد و غبار ستارگان هستید (نظریه پروفسور لاورنس کراوس)” به قلم “عباس علاف صالحی”

الهيات و فلسفه با پرسش‌هاي مربوط به «چرايي» سروكار دارند در حالي كه علم با پرسش‌هاي مربوط به «چگونگي»، چرا كه پرسش بنیادین دين در واقع اين است كه چرا ما اين جا هستيم؟ آيا شما مي‌گوييد كه اين پرسش‌هاي مربوط به «چرايي»، نبايد پرسيده شوند؟ لارنس كراوس: تصور مي‌كنم اغلب پرسش‌هاي مربوط به «چرايي» در اصل پرسش‌هاي مربوط به «چگونگي» هستند زيرا اگر شما بپرسيد «چرا»، آن چه منظور واقعي شما است اين است كه شما به دنبال هدف هستيد.

شما يك پيش‌فرض مي‌سازيد به اين شكل كه معني و هدفي وجود دارد و من بايد بگویم كه در صورتی که شما بيش از حد بر روي چرايي پافشاري كنيد، به اين معني است كه پيش از آن كه سؤال را بپرسيد، پاسخ را دانسته فرض می‌کنید. شما فرض مي‌كنيد كه هدفي براي جهان هستي وجود دارد و اين كه دلايلي براي به وجود آمدن ما وجود دارد. ولي چرا بايد دليلي وجود داشته باشد و چرا بايد براي جهان هستي هدفي وجود داشته باشد؟ در علم، ما تنها سعي مي‌كنيم نشان دهيم چگونه آن [جهان هستی] حادث شده است، ممكن است هدفي براي جهان هستي وجود داشته باشد و علم يقيناً نمي‌تواند در نهایت آن را نفی کند؛ اما آن چه كه ما مي‌توانيم بگوييم اين است كه تا آن جا كه ما مي‌دانيم، هيچ گواهي از [وجود [هدف] در جهان هستی] وجود ندارد و هر چيزي را كه ما مشاهده مي‌كنيم.

به‌وسيله قوانين فيزيك به وجود آمده است، كه ما مي‌توانيم بدون توسل به هرگونه قدرت ماوراي طبيعي، درك كنيم. [برای به وجود آمدن جهان هستی] وجود هدف الزامی نیست و اين موضوع ممكن است باعث نااميدي برخي از مردم شود؛ اما در واقع، من آن را موجب جسارت مي‌دانم، آن به من نيرو مي‌بخشد كه تصور كنم كه به دلیل مجموعه‌اي از تصادفات، به‌خصوص در اين گوشه دور افتاده از جهان هستي، در وسط یک جای ناشناخته در كهكشان ما و در يك سیاره دور افتاده، تكامل و خودآگاهي ما روي داده كه ما را قادر ساخته اين پرسش‌ها را بپرسم و ما بايد از اين لحظات كوتاه عمر خود در زير نور آفتاب لذت ببريم و درك كنيم معني زندگي ما معنايی است كه ما به آن مي‌بخشيم.

نوبت چاپاول
قیمت روی جلد: 600000 ریال (ارسال پستی رایگان)
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته):  09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button