چاپ رایگان کتاب

انتشارات ملی عطران: کتاب “تاریخ فرهنگی ورزقان و خاروانا” نویسنده: حسن بلندی

0

حب الوطن من الايمان (رسول اعظم «ص»)
ما همه مديون اين آب و خاك هستيم. سرزمينی كه در دامن پر مهر خويش، ما را پرورانده و آغوش سرشار از محبت او، مهد آسايش و آرامش ماست. (تاریخ فرهنگی ورزقان و خاروانا)
هواي معطر، آسماني آبي، كوه ­هايی  سر­سبز و سر به فلك كشيده، رودهايي صاف و زلال، جنگل­هايی خوش عطر و مملو از پرندگاني زيبا، كوهستان­ هايي با خلوت مقدس ملكوتي و… مشخصه­ هايي از زيبايي­ های هزار رنگ ارسباران هستند كه خالق زيبايي ها به رايگان در اختيار هر ارسابراني نهاده است.
سپاس از اين خالق با عظمت، در قبال اين همه موهبت، از ضروريات حيات ما ارسبارانی هاست.

هـركـس به زبـاني وصف تو گـويد        بلبل به غزل خوانی و قمری به ترانه

در معرفي مهد و زادگاه خود، شاعر زبان به سرودن اشعار مي ­گشايد، نوازنده، صدا در كوه­ ها و دشت­ ها مي­اندازد، نقاش،تصويري زيبا از جاذبه­ هاي گردشگري را بر سينه­ بوم می آفريند، مجسمه ساز، تنديسی شكوهمند از مفاخر و مشاهير را مي­سازد و … هركدام از اين فرهيختگان ميهن دوست، منظري از آلبوم پر نقش و نگار وطن را در مقابل چشمان زيبايی شناسان رو نمايي مي­كنند و زهي افتخار بر فرد فرد اين هنرمندان عاشق يار و ديار!
اما آن كس كه كه مجموعه نفيسي از اين همه نعمت و ثروت و شكوه و حماسه و زيبايي را يك جا در اختيار صاحبدلان و نكته سنجان مي­گذارد نويسنده و مولف است.
او آلبومي نفيس از همه­ي مناظر و اطلاعات و حماسه­ ها و آداب و رسوم و فرهنگ و هنر و … را فراهم آورده و آثار همگان را ماندگار مي­سازد.
كار سترگ و ارجمندي كه آقاي حسن بلندي در حق ميهن خويش ـ ورزقان ـ سرزمين طلاي سرخ ايران، انجام داده، برترين اداي دين در قبال مادر وطن مي­باشد ، هفت فصلي كه او در معرفي « ورزقان » نگاشته، هفت وادي مقدس در هفت آسمان نيلگون ارسباران است كه خواننده را در سيري آرام و شيرين، در « تاريخ و جغرافياي ورزقان » به گلگشت مي­برد.
در سطر سطر كتاب « تاريخ فرهنگي ورزقان و خاروانا»  عشق به سرزمين مادری موج مي­زند و غليان احساسات پاك فرزندي حق شناس نسبت به مادري پاك و سربلند در آيينه صفحات آن به وضوح متجلي مي­گردد.
آقای بلندی در نگارش اين كتاب، خطاب به مسئولين منطقه، التماس كرده و بهسازی و ساماندهی و بازآفرينی وجب به وجب زادبوم خود را از آنان استغاثه مي­نمايد و باز اين « حب الوطن » آنجا بيشتر خود را مي­نماياند كه نويسنده­ كتاب ، دستان آرزومند خود را به سوی درگاه حضرت حق بلند كرده و سعادتمندی و پيروزی و سلامتی آحاد ملت ورزقان را آرزو مي­كند و اين اوج عشق يك انسان عاشق در مسير سير و سلوك عاشقانه و عارفانه می باشد.
اميد است مطالعه­ اين كتاب براي مسئولين و اهالي شهرستان ورزقان، مقبول و مفيد افتد و خداوند، سعی نويسنده آن را مشكور گرداند، بمنّه و كَرَمِه.
پيامبر بزرگوار حضرت محمدبن عبدالله (ص) مي فرمايند:
شناخت و محبّت وطن، از اركان ايمان بحساب مي آيد. خوشبخت كسي است كه طلوع و غروب آفتاب را در زادگاه نياكان خود مي بيند و بر زادگاه خود عشق و ايمان وافر دارد.
هر كسی بايد كه از سوابق سرزمين و وطن خود آگاهی داشته و از حوادث و رويدادهای گوناگون آن اطلاع داشته باشد اقوام و طوايف مختلف، زبان­ ها، آداب و رسوم، سنّت­ ها و باورهای گذشته را بشناسد و با دلاور مردان تاريخ ساز سرزمين خود كه سالها افكار عمومي و عقايد را متوجه وطن خود ساخته آشنا و از شعرا و هنرمندان، نويسندگان و تمامی آنانيكه به خوبي در اعتلاء سرزمين خود سهمی داشته­ اند، بدانند و اگر چنين نباشد مثل فرد غريبه­ ای است كه جايی را نمی شناسد و ريشه در خاك پاك ميهن ندارد.
ملّتي كه نسبت به وطن خود وفا دارند و در نگهداری سنّت های تاريخی و مفاهيم فرهنگي و مواريث روحی و معنوی توفيق يافته، در واقع سرمايه اصلی خود را جانانه حفظ كرده اند و اين بهترين، زيباترين و اصلي­ ترين گنجينه پر بهايی به حساب می آيد، كه در آن بي­ نيازی و غنای نفس بزرگ صالح عمل، قوّت قلب و توكّل بي رياي پير سالخورده و بينش و معرفت و عفاف زنی پاك دل و سخت كوش را كه معتقد به پاكترين سنّت های اسلامي ـ ملّي است ميی توان يافت.
بهترين تاريخ گويا و سند زنده هر منطقه، آثار باقي مانده از روزگاران گذشته آن منطقه است، مصالح و خشت­ها، نماي قلعه و حصارها، كاروانسراها و ساير بناهاي قره داغ هم چنين سند تاريخي است.
تاريخي كه به ما مي­گويد چه سان مردمان بي نوا، اجداد ما و قهرمانان اين ديار با دست هاي پرتوان و با غيرت خود با مشتی خاك خشت­ ها تهيه كرده و آنها را در قالب­ ها ريخته و با مهارت كامل ديوار و بارو ساخته­ اند تا در طول ساليان از يورش بيگانگان و تجاوزگران جلوگيري نمايند.
شهرستان ورزقان هم سرزمين بيدار دل آن است كه هميشه در طول تاريخ و در صحنه­ هاي توفاني آن با شجاعت و ايثار خون و خود از سويی با خلق آثار علمي و ادبي گرانمايه حضور داشته و مردم بيدار دل آن حماسه آفرينان تاريخ پر افتخاري بوده ­اند و نام منطقه را بر قله افتخار نصب كرده ­اند نام آوران و دلاور مرداني كه نبايستي فراموش گردند و وظيفه ماست كه هميشه از اين انسان­ هاي بزرگ و والا مقام يادي كنيم تا الگو و سرمشقي براي نسل حاضر و آينده گردند.
شهرستان ورزقان متاسّفانه توسط فرزندان خود نيز با كم توجّهي روبرو بوده است چه بسيار مردان بزرگ و شخصيت­ هاي سياسی و فرهنگي، علمي كه در اثر بي توجهی ناشناخته مانده ­اند يا نويسندگان و هنرمنداني كه در مقولاتي  قلم زده ­اند ولي بدليل نداشتن امكانات آثارشان بصورت خطّي مانده است و باز جاي تاسّف است كه بنا به دلايلي کمتر كتاب مستندي در مورد شهرستان هم اكنون تاليف و به طبع چاپ رسیده است.
پس برخود وظيفه دانستيم كه به اندازه علم و آگاهي اندك خود، و (البته اعتراف مي­داريم كه در اين تحقيق علاوه بر آنكه از اطلاعات جمع آوري شده از همه كتاب­ ها و مجله­ ها و . . . مربوط به شهرستان ورزقان و از منابع گوناگون در اين مورد استفاده گرديده خود محقق نيز به اكثر مناطق شهرستان و آثار و ابنيه­ هاي تاريخي و باستاني و جاذبه­ هاي طبيعي و گردشگري آن سر زده و از همه افراد مطلع محلي ساكنان و اهالي روستاها و شهر ورزقان و خارونا و ادارات و سازمان­هاي مربوط به گردآوري اطلاعات پرداخته است، ابتدا در مورد هر كدام از روستاها به مونوگرافي تك تك آنها پرداخته و نسبت به همه آداب و رسوم آنها اطّلاع كسب كرده و آنها را جمع بندي نموده است.
ولي باز معترف هستيم كه چون در كتاب ارسباران در گذر حماسه و تاريخ ـ محمد حافظ زاده، اين آداب و رسوم به زباني روان شرح داده شده بود و با آنچه كه ما تحقيق  كرده بوديم و بدست آورديم تفاوتي  نداشت بنابراين از آن استفاده نموديم.
و مي ­دانيم كه با بضاعت اندك علم و دانشي كه داريم نتوانستيم از همه مراحل عالي مادي و معنوي و سير متعالي فكري و فرهنگي و يا همه چيز اين سرزمين صحبت و سخن بگوئيم و پرده از ابهامات برداريم بلكه به صورت جزئي از آنها نام برده و به شرح مختصر در اين موردها پرداخته­ ايم.

بدليل بضاعت اندك علم و مشكلات و موانع زيادي كه در سر راهمان قرار گرفت ما را از ادامه يك كار تحقيقي موثر باز داشت و اين تحقيق را كه مي­دانيم خالي از نقصان و انتقاد نيست بصورتي كه حتي قصد نداشتيم آن را بصورت يك جزوه در آوريم ولي با توكّل بر خدا و با احساس وطن­ دوستي كه خواهان خدمت به سرزمين مادري هستيم و بس و نه خودنمايي، باشد كه اين تحقيق هر چند پر از اشكال و نارسائي، اشتياق و ذوق افرادي را براي خدمت به ديار خود و معرفي ناشناخته ­هاي اين سرزمين بر انگيزد تا آنگونه كه شايسته آن است به همگان معرفي گردد.

هدفمان از اول بر اين بود كه در يك كار تحقيقاتي گسترده به كليه ويژگي­ هاي جغرافيايي، طبيعي، فرهنگي، اجتماعي ـ سياسي ـ علمي و خلاصه آداب و رسوم گذشته و آثار و ابنيه، تاريخي باورها و خلاصه معرفي شهرستان ورزقان بپردازيم و اينكار را شروع كرديم ولي متاسّفانه آنقدر موانع و مشكلات بر سر راه قرار گرفت كه فقط به ذكر مختصری از شهرستان اكتفا نموديم و هدفمان اين بود كه:
اولاً شهرستان ورزقان و كليه آثار و ابنيه­ هاي تاريخي و باستاني آن ­را، جاذبه­ هاي طبيعي و مكان­ هاي مستعد گردشگري و به طور كلی نماياندن زواياي تاريك و بهتر شناساندن آن و كوشش و همّت در حفظ و نگهداري اين آثارها و جاذبه­ ها.
ثانیاً: مطالعه شخصيت­ هاي نام آور منطقه در زمينه­ هاي گوناگون سيـاسي ـ علمـي ـ فرهنگي و هنـري  و . . . كه بنا به دلايلي به فراموشي سپرده شده­ اند.
ثالثاً : مطالعه تاريخ و جغرافياي هر منطقه مي­تواند مردم و مسئولين آن منطقه را در طرح و برنامه ريزي­ هاي مورد نياز ياري رساند.
رابعاً : بررسي برخي موانع و تنگنا هاي موجود در راه توسعه شهرستان كه شناختن آنها مسئولين را در امور مربوط به برنامه ريزي ياري رسانده و آنها را در جهت بهتر برنامه ريزي كردن براي توسعه شهرستان كمك مي­كند.
خامساً : ايجاد غرور ملي و علاقه به سرزمين آبا و اجدادی كه بدانيم و آگاه باشيم اين سرزمين وطن نام آوراني است كه هميشه در آسمان ايران اسلامي درخشيدند و افتخار آفريدند اگر در گذشته و تاريخ سرزمين خود نظري افكنديم، آنگاه علاقه­ اي صد چندان براي بهتر شناختن سرزمين­مان خواهيم داشت و در نتيجه تلاش و كوشش بيشتری در راه توسعه و آبادانی آن به عمل خواهيم آورد.

انتشارات عطران تاریخ فرهنگی ورزقان و خاروانا نویسنده حسن بلندی

انتشارات عطران تاریخ فرهنگی ورزقان و خاروانا نویسنده حسن بلندی

نوبت چاپ: اول
قیمت روی جلد: 500000 ریال
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:
دفتر مرکزی انتشارات عطران:          66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button