چاپ رایگان کتاب

انتشارات ملی عطران: کتاب “رخسار” به قلم “نازنین دلدار”

0

چراغ روشنایی کی بنا بو؟

مره تی آشنایی کی بنا بو؟

منو تی آشنایی، آی گوشتِ ناخون

گوشت و ناخونِ جدایی؛کی بنا بو؟

زیر لب می‌خوند و ناخن‌های حنا گذاشته‌شو نوازش می‌کرد. مژه‌هاش نم اشک داشت و معلوم بود که سال‌ها زندگی رو توی ذهنش مرور می‌کنه! اسمش زهراست. زهرا قربان علی نژاد؛ که بهش می‌گن؛ رخسار!

هفتاد سالی از زندگی‌ش می‌گذشت اما؛ انگار هفتاد هزار سال زندگی کرده بود. گاهی که دلش می‌گرفت و البته وقتی که تنها می‌شدیم، شروع می‌کرد به خاطره تعریف کردن. گاهی انقد پای حرفاش می‌نشستم که متوجه‌ی گذر زمان نمی‌شدم. حرفاش شیرین بود و باور نکردنی و من هم سوژه‌وار، توی حافظه‌م ثبت می‌کردم. عاشق آواز خوندن بود. هنوزم برام معماست که این همه ترانه و افسانه و قصه‌های قدیمی گیلکی رو چطور یاد گرفته بود؟ وقتی که نه رسانه‌ای بود و نه سوادی و نه حتی؛ هم‌کلامی!

رخسار؛ دختری با پوست گندمین، چشم‌های خرمایی رنگ و موهای مشکی. با یه چهره‌ی معمولی و یه سرنوشت غیر معمولی.

وقتی که یوسف رو شناخت، پونزده سالش بود. بارها می‌گفت:« یوسف اونقدر زیبا و دلربا و خواستنی بود که هیچ وقت نمی‌تونستم عشقش به خودم رو باور کنم. همیشه با خودم می‌گفتم، مگه میشه با این همه خوبی و زیبایی، بیاد و با منه بی کس و کار و بدبخت و بیچاره ازدواج کنه؟ مطمئن بودم که منو به بازی گرفته و این مهربونیاش از روی شیطنت و جوونیه! اما کی فکرشو می‌کرد یوسف همه چیز من شه؟»

با گویش شیرین گیلکی حرف میزد و من برای راحتی شما، ترجمه می‌کنم. البته سعی می‌کنم بعضی‌ حرفاش که قابل فهم‌تر واس همه باشه رو براتون با همون گویش بنویسم.

بذارین از بچگی شروع کنیم

نوبت چاپاول
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button