چاپ رایگان کتاب

اکرم شعبانی: نویسنده کتاب “شناخت شیل و مروری بر روشهای ازدیاد برداشت” انتشارات ملی عطران

0

مقدمه

امروزه اهمیت منابع نفتی بر کسی پوشیده نیست. اگر چه منابع نفتی بی ­شک روزی تمام خواهد شد ولی آن چه به وضوح شاهد آن هستیم، افزایش تقاضا برای نفت و گاز است. به همین دلیل استفاده حداکثری از این منابع، در دستور کار اکثر کشور های تولید و صادرکننده نفت و گاز قرار گرفته است و به تبع آن، ازدیاد برداشت نفت و استخراج منابع غیرمتعارف نیز با استقبال بالایی مواجه شده است. دقیقاً به همین دلیل است که کمپانی ­های بزرگ دنیا در حوزه استخراج نفت و گاز، سرمایه‎گذاری‎های بالایی روی ازدیاد برداشت از ذخایر غیرمتعارف انجام می­دهند. یکی از منابع نامتعارف بسیاری قابل‌توجه، شیل است. کتاب پیش رو نیز بر شناخت شیل و فرآیندهای ازدیاد برداشت از آن متمرکز شده است.

اکرم-شعبانی-نویسنده-کتاب-شناخت-شیل-و-مروری-بر-روشهای-ازدیاد-برداشت-نشر-عطران2

این کتاب مشتمل بر پنج فصل است. فصل اول به تعریف نفت متعارف و غیرمتعارف پرداخته است. فصل دوم به شناخت شیل اختصاص یافته است. فصل سوم شیل نفتی و گازی را توضیح داده است. در فصل چهارم استخراج نفت از شیل نفتی تشریح شده است و درنهایت در فصل پنجم، روش‌های ازدیاد برداشت نفت به تفصیل بیان شده است. با توجه به کمبود منابع فارسی موجود در رابطه با سازند شیل و استخراج و ازدیاد برداشت نفت و گاز از آن، امید است کتاب حاضر، در ارتقاء آگاهی علاقمندان به صنعت نفت و گاز راه گشا باشد.

3اکرم-شعبانی-نویسنده-کتاب-شناخت-شیل-و-مروری-بر-روشهای-ازدیاد-برداشت-نشر-عطران

شیل کروژن

سنگ نفت یا سنگ نفت‌زا یا سنگ کروژن یا شِیل نفتی یک سنگ رسوبی دانه‌ریز و غنی از مواد آلیِ حاوی کروژن است و از آن می‌توان هیدروکربن مایعی به نام نفت شیل (نفت ماسه) استخراج کرد. نفت شیل یک جایگزین برای نفت خام معمولی است. بااین‌حال، استخراج نفت سنگ از سنگ نفت پرهزینه‌تر از تولید نفت خام متعارف هم از نظر مالی و هم از لحاظ اثرات زیست‌محیطی آن است.

لینک خرید کتاب “شناخت شیل و مروری بر روشهای ازدیاد برداشت” به قلم “اکرم شعبانی”

Call Now Button