مرکز ملی عطران

چهارمین جشنواره بین المللی شعر و داستان کوتاه فاخته

به نام الله

(لَا إِکرَاهَ فِی الدِّینِ ۖ قَد تَّبَینَ الرُّشْدُ مِنَ الْغَی)

انتشارات عطران به شماره پروانه 12666 از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران برگزار می کند:

مسابقه فاخته نشر عطرن انتشارات عطران

چهارمین جشنواره بین المللی شعر و داستان کوتاه فاخته

طبق مصوبه شماره 75/98267 هیأت مدیره مرکز ملی عطران و با ماهیت استعدادیابی و حمایت از پدیده های نوظهور نویسندگی، آغاز دور چهارم جشنواره بزرگ شعر و داستان کوتاه فاخته اعلام می گردد. با رویکرد تکریم و حفظ سیر عادلانه رده بندی؛ فرایند داوری در قالب شیوه ای نوین به عموم صاحبان قلم و اندیشه محول می گردد. امید است در سایه لطف کردگار بتوانیم نور امیدی در دل تمامی جوانان و استعدادهای نهفته کشور فراهم آوریم. عطف به بخشنامه ابلاغی شورای راهبردی مرکز عطران و طی هماهنگی های صورت گرفته در تیم های فنی و کمیته علمی، ارتباط مستمر بین شرکت کنندگان داخلی و خارجی با دبیرخانه مرکزی حفظ خواهد گردید. دبیرخانه مرکزی جشنواره چهارم شعر و داستان کوتاه فاخته با هدف ارتقا سطح بهداشت عمومی در ایام کرونا و تا اعلام ثانوی، از پذیرش مراجعات حضوری داوطلبان شرکت کننده معذور می باشد.

به منظور رعایت حداکثری پروتکل های بهداشتی، روند برگزاری دور چهارم جشنواره بین المللی فاخته به صورت آنلاین بوده و کلیه مراحل اعلام نتایج و داوری از طریق پایگاه رسمی انتشارات عطران به آدرس WWW.ATRANBOOK.IR صورت خواهد پذیرفت. آرزومندیم قدمی بزرگ در قطع زنجیره کرونا و حفاظت از سلامت همه عزیزان شرکت کننده برداشته شده باشد. در صورت قطع زنجیره کرونا، مراسم رسمی اختتامیه فستیوال بعد از اعلام نتایج برگزار خواهد گردد. متعاقبا زمان و محل برگزاری به اطلاع برگزیدگان خواهد رسید.

مطابق با بخشنامه شماره 12698/1375 دبیرخانه علمی جشنواره، قوانین و شرایط کلی ثبت نام به ترتیب زیر می باشد. از شرکت کنندگان گرامی خواهشمند است قبل از هرگونه اقدامی نسبت به مطالعه دقیق بندهای قید شده اهتمام ورزند:

 • چهارمین جشنواره بین المللی فاخته دارای محدودیت سنی نمی باشد.
 • مسابقه دارای محدودیت موضوعی نمی باشد و هر شرکت کننده تنها با یک اثر مجاز به رقابت خواهد بود. تقسیم بندی موضوعی و فرایند امتیازدهی به تفکیک در هیأت داوری مربوطه طی خواهد گردید.
 • رزومه قبلی، کتاب های چاپ شده یا مقام های احرازی در جشنواره های پیشین ملاک داوری نبوده و تأثیری در نتیجه نهایی نخواهد داشت. فلذا شرکت کننده از آپلود رزومه یا مدارک جشنواره های دیگر در سامانه اکیدأ خودداری نماید. این جشنواره مستقل از جشنواره های دیگر می باشد لذا برنده شدن در مسابقات دیگر لزوما باعث برنده شدن در این جشنواره نیست و کسب مقام تنها منوط به امتیازهای عمومی دریافتی و  تشخیص هیأت داوران می باشد.
 • دبیرخانه علمی جشنواره فاخته با تدوین روشی نوین، اثرات کلیه شرکت کنندگان را در قالب صفحه ای در معرض دید و داوری عمومی قرار خواهد داد تا نسبت به ثبت امتیاز و کسب آرا توسط صاحبان قلم، نویسندگان و منتقدین قرار گیرد. خاطر نشان می شود که امتیاز نهایی هر شرکت کننده در قالب معدل امتیازهای ثبتی مخاطبان و امتیازهای دریافتی از کمیته داوران خواهد بود. شرکت کنندگان  توجه داشته باشند که امتیازهای ثبتی مخاطبان دارای تاثیر مثبت خواهد بود.
 • بعد از ثبت آثار، موعد دقیق داوری عمومی به اطلاع شرکت کنندگان خواهد رسید. از این رو ثبت آدرس دقیق پستی، آدرس ایمیل و شماره همراه الزامی می باشد. استفاده از ایمیل افراد دیگر غیر مجاز می باشد.
 • شرکت در جشنواره فاخته رایگان بوده و کاملا اختیاری می باشد.
 • مطالعه شرایط و ضوابط کلی مندرج در فراخوان الزامی بوده و تغییر اثر یا انصراف بعد از آپلود مجاز نیست.
 • اثر ارسالی تحت مالکیت شرکت کننده و در انحصار معنوی دبیرخانه چهارمین جشنواره بین المللی فاخته بوده و مجاز به استفاده در مسابقات و جشنواره های دیگر نیست. استفاده از آثار تکراری جشنواره های دیگر تخلف محسوب می گردد.
 • همزمان با اعلام نتایج، دبیرخانه جشنواره شعر و داستان کوتاه فاخته نسبت به چاپ آثار برگزیدگان (با مالکیت معنوی هر نویسنده منتخب) در قالب کتاب منتخبین اقدام خواهد نمود و ثبت اثر توسط هر داوطلب به منزله پذیرش قانونی بند مذکور است.
 • تمامی اطلاع رسانی ها از طریق ایمیل شخصی شرکت کنندگان صورت خواهد گرفت. مقتضی است شرکت کننده محترم نسبت به درج آدرس ایمیل دقیق و بررسی بخش SPAM آن دقت کافی داشته باشد.
 • جشنواره فاخته دارای محدودیت موضوعی نبوده و هر شرکت کننده فقط مجاز به ثبت یک اثر و در یک بخش رقابتی می باشد.
 • طبق تصمیمات و تمهیدات اتخاذ شده کمیته اجرایی جشنواره و همزمان با شروع ثبت آثار، مرحله رقابت و ثبت امتیاز در برهه های هفتگی انجام خواهد پذیرفت.
 • در صورت نبود تصویر کارت ملی، آپلود تصویر صفحه اول شناسنامه الزامی است. به منظور شرکت در جشنواره از تصویر کارت ملی یا شناسنامه ی خوانا و بدون قلم خوردگی استفاده نمایید. ارسال هر تصویر غیر مرتبط یا ناقص موجب حذف شرکت کننده از سامانه مرکزی می گردد.
 • ارسال آثار توسط فکس، ایمیل یا اداره پست مجاز نبوده و وارد مرحله رقابت نمی شود.
 • شرکت در جشنواره شعر و داستان کوتاه فاخته برای داوطلبان اختیاری بوده و ثبت اثر به منزله پذیرش کلیه مفاد فراخوان می باشد. آپلود بیش از یک اثر تخلف محسوب گردیده و سبب حذف نویسنده می شود.
 • شماره های پشتیبانی در ساعات اداری (9 الی 17) پاسخگوی سوالات و ارائه راهنمایی های لازم خواهند بود. به منظور کاهش ترافیک کاری دبیرخانه و راهنمایی بهتر مقتضی است از پیام رسان تلگرام استفاده نموده و حتی المقدور از تماس های تلفنی خودداری نمایید.
 • استفاده از تصویر واضح و با کیفیت از شرکت کننده الزامی بوده و در سامانه ثبت امتیاز ظاهر خواهد گردید. نحوه انتخاب عکس توسط نویسندگان کاملا اختیاری بوده و بالطبع استفاده از تصاویر بهتر سبب ارتقا بازدید عمومی و ثبت آرا مطلوب تری خواهد شد.
 • شرکت کننده محترم به هنگام کپی یا تایپ متن در قسمت مربوطه می بایست مروری دقیق در ویراستاری یا کپی صحیح متن داشته باشد. بعد از ثبت اثر، امکان تغییر یا حذف از سامانه ممکن نخواهد بود.
 • تعداد کلمات مجاز 1000 می باشد. توجه داشته باشید عدم رعایت بند مربوطه موجب ثبت امتیاز منفی در مجموع امتیازات دریافتی می شود.
 • با پذیرش کمیته فنی، اثر ثبت شده تا 48 ساعت بعد از آپلود موفقیت آمیز در سامانه ثبت ظاهر خواهد گردید و نویسنده مجاز به معرفی و پخش لینک رسمی اثر خود جهت جذب امتیاز بیشتر خواهد بود.
 • در راستای حفظ سیر عدالت در داوری و جلوگیری از اعمال نفوذهای احتمالی در این فرایند، اسامی کمیته داوران اعلام نخواهد گردید.
 • شرکت کنندگان مقیم کشورهای غیر ایرانی می بایست از تصویر صفحه اول پاسپورت استفاده نمایند (آپلود کارت آمایش برای اتباع کشور افغانستان لازم می باشد). مقتضی است قبل از اقدام و در جهت سهولت کار از شماره های تلگرام پشتیبانی کمک حاصل نمایید.
 • ایمیل مورد استفاده باید حتما متعلق به نویسنده باشد. استفاده از آدرس های ایمیل نامعتبر یا متعلق به غیر، سبب بروز مشکل در اطلاع رسانی و ارسال جایزه خواهد گردید. دقت داشته باشید که استفاده از WWW در ابتدای آدرس ایمیل غلط می باشد.
 • اگر شرکت کننده محترم جهت تشخیص تعداد کلمات مجاز اثر خود دارای آشنایی لازم نباشد، می تواند از تلگرام های پشتیبانی کمک حاصل نماید.
 • زمان قطعی اعلام نتایج جشنواره بسته به نظر کیمته داوران و حجم آثار دریافتی دارای نوسان خواهد بود که متعاقبا از طریق وبسایت رسمی جشنواره به آدرس WWW.ATRANBOOK.IR اعلام خواهد گردید.
 • شرکت کننده محترم می بایست نسبت به تکمیل و آپلود فرم تعهدنامه زیر در سامانه ثبت نام اقدام نماید. فرم مربوطه باید با دست خط، امضا، نام و نام خانوادگی و تاریخ در سامانه ثبت نام بارگذاری گردد:

 • ماکزیمم ظرفیت مجاز برای تصویر کارت ملی (یا شناسنامه)، تصویر شرکت کننده و تصویر فرم تعهدنامه 2 مگابایت تعیین شده است. در صورت نیاز به تنظیم ظرفیت فایل های مربوطه می توانید از تلگرام های پشتیبانی راهنمایی بخواهید.
 • فرم سامانه ثبت نام و سامانه ثبت امتیاز در انتهای صفحه قرار داده شده است. بعد از تکمیل دقیق بندهای فرم ثبت نام، با فشردن دکمه ثبت نهایی، فرایند ثبت اثر انجام خواهد پذیرفت.

پل ارتباطی دبیرخانه جشنواره ملی فاخته:

تلگرام های پشتیبانی: 09055368818 | 09370705670 | 09108172896

ایمیل: [email protected]

دبیرخانه مرکزی: 66191000-021

صندوق پستی: 13185171 انتشارات ملی عطران

دورنما: 02189779269

تهران – بلوار میرداماد – نبش آزیتای شمالی – پلاک 11 – واحد 1

تصویر نویسنده (در سامانه رقابت جهت ثبت امتیاز نمایش داده خواهد شد)
تصویر کارت ملی یا شناسنامه
تصویر تعهدنامه (با دست خط، تاریخ، امضا و نام شرکت کننده)

ارتباط با دپارتمان ها:
Call Now Button