چاپ رایگان کتاب

دکتر صدیقه افروز: کتاب محیط زیست و سازمان سبز (انتشارات عطران)

0

محیط زیست موضوع حفاظت از محیط زیست یک مسأله جهانی است که امروزه حتی در امور سیاسی کشورها هم وارد شده است.
در دهه‌های اخیر تغییرات زیست محیطی نامطلوبی همانند گرم شدن کره زمین و افزایش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای نگرانی‌های زیادی را در سرتاسر جهان فراهم آورده است.
بسیاری از نگرانی‌های موجود در خصوص اتمام منابع طبیعی و همچنین فرآیند آسیب پذیری محیط زیست در مفهوم توسعه پایدار منعکس می‌شود.
تحقق توسعه پایدار در هر محیط با نگاهی نظاممند، هماهنگ و چند بعدی به پارامترهای اقتصادی، اجتماعی و بوم شناختی امکانپذیر است. در این بین محیط زیست نیز به عنوان یکی از عوامل اصلی توسعه پایدار که در حیات انسانی نقش مؤثری را ایفا می‌نماید.
در صورتیکه روند فعلی بهره برداری و تخریب محیط زیست ادامه یابد، نه تنها مانع از تحقق توسعه پایدار خواهد شد بلکه آینده حیات را در زمین در معرض خطر نابودی قرار می‌دهد.
بنابر این با اصلاح شیوه‌های بهره برداری از محیط زیست، استفاده از انرژی‌های پاک، اتخاذ سیاستهای مناسب اقتصادی، اجتماعی برای کاهش انتشار آلاینده های محیط زیست واصلاح الگوی تولید و مصرف با همکاری دولت می‌توان گام های مؤثری در این زمینه برداشت.
از طرف دیگر سازمان‌های سبز دغدغه‌مند محیط‌زیست جهانی هستند. آن‌ها در مجموعه خود کارهایی را انجام می‌دهند که باعث می‌شود علاوه بر کارآمدی و بهره‌وری شغلی، بر جهان پیرامون نیز تأثیرات مثبت بگذارند. سازمان‌های سبز با نگاهی اکولوژیک به جهان احترام می‌گذارند.
برای رسیدن به عملکرد سبز در یک سازمان، تمامی بخش‌های ساختار نیازمند تغییر می‌باشند. برای این کار نیازمند به خلاقیت می‌باشیم. اما باید دانست که خلاقیت چیزی نیست که به شکل تصادفی و یا بر حسب اتفاق نصیب کسی شود.
همیشه گروه‌ها و سازمان‌ها و افرادی خلاق‌تر به حساب می‌آیند که اطلاعات بیشتری نسبت به دیگران دارند، شناخت عمیق‌تری از جهان پیرامون خود دارند، روش‌ها و عملکردها را بهتر می‌شناسند و می‌توانند با ترکیب دانش و عملکرد به روش‌های جایگزینی دست پیدا کنند که قبل از آن وجود نداشته است.
خلق این روش‌های نو در همه بخش‌های یک سازمان باید اتفاق بیافتد تا عملکرد سازمان را به سمت سبز شدن پیش ببرد.
اما باید دانست که دستیابی به تمام این روش‌ها و به‌کارگیری آن‌ها مستلزم کسب شناخت عمیق از امکانات و اطلاعات موجود و همچنین نیازهای مشتریان در زمینه کالا یا خدماتی است که به آن‌ها ارائه می‌دهید.
در کنار آن، حضور خلاقیت می‌تواند کسب‌وکار شما را به سمت سبز شدن سوق دهد. به این ترتیب است که نه تنها می‌توانید از محیط‌زیست محافظت کنید، بلکه به‌عنوان یک مزیت سازمانی، ابزاری در اختیار خواهید داشت که با آن می‌توانید تهدیدها را به فرصت مبدل سازید.

لینک سفارش کتاب “محیط زیست و سازمان سبز”

دکتر صدیقه افروز کتاب محیط زیست و سازمان سبز- انتشارات عطران 1.jpg

Call Now Button