چاپ رایگان کتاب

مقاله: سنتز میکرو زئولیت آلی و بررسی سطوح سورفکتانت HDTMA بر کارایی حذف نیترات از محیط های آبی

0

عنوان مقاله: سنتز میکرو زئولیت آلی و بررسی سطوح سورفکتانت HDTMA بر کارایی حذف نیترات از محیط­ های آبی

چکیده:

نیترات یکی از منابع مهم تأمین نیتروژن برای گیاه می ­باشد.

نیترات در آب، بافت های گیاهان، علوفه ها، محصولات کشاورزی و غیره وجود داشته و می­ تواند وارد اندام گیاه و خاک شود.

به طور کلی نیترات محصول متداول تولیدی بر اثر مصرف انواع کود می­ باشد.

وجود نیترات در منابع آبی باعث بروز مشکلات زیادی برای سلامتی موجودات زنده می­ باشد، از جمله مهم ترین آنها بیماری سرطان می ­باشد.

روش ­های مختلفی برای حذف نیترات از محلول­ های آبی و نیز کاهش ورود آن به منابع آبی استفاده می­ گردد، اما استفاده از رس ­ها به عنوان یک منبع طبیعی، سالم و فراوان برای حذف نیترات امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

رس ­های آلی در حذف عناصر سنگین، حذف آنیونی، کمک به تنظیم قوام جوهر، استفاده در حوزه­ هایی مانند پزشکی، آرایشی و بهداشتی و تصفیه فاضلاب،به عنوان حامل دارو برای انسان، و علف کش ­ها و آفت کش­ ها برای گیاهان، همچنین برای روانکاری روغن­ های مصرفی و گریس ­ها، برای استفاده در ریخته گری، آسیاب، نوار نقاله­ های با سرعت بالا، و در صنعت لاستیک و پلاستیک و در نانوکامپوزیت­ ها کاربرد دارد.

از زئولیت اصلاح شده با سورفکتانت کاتیونی هگزادسیل تری متیل آمونیوم بروماید(HDTMA) برای حذف و رهاسازی استفاده گردید.

نتایج نشان داد رس­ های آلی ساخته شده کارائی بسیار بالائی برای حذف نیترات در حضور یون کلر دارا می­ باشند و غلظت اولیه نیترات عامل مهمی در این فرآیند است.

 همچنین راندمان حذف برای SMZ با کوچک شدن اندازه و افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی افزایش می­ یابد.

نتایج نشان می­ دهد SMZ یک تبادل کننده خوب برای یون نیترات می­ باشد و برای کاربرد به عنوان یک کود کند رهش و حذف و جابجائی نیترات مناسب می­ باشد…

مقالات محیط زیست انتشارات ملی عطران

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button