چاپ رایگان کتاب

عادل علاف صالحی: کتاب “مدیریت تلفات آب” مؤلف: عادل علاف صالحی (انتشارات عطران)

0

تأمین آب فیلادلفیا: تاریخچه اولین ها

شهر فیلادلفیا به مدت 200 سال در زمینه فناوری تأمین آب در ایالات متحده پیشرو بوده است. در سال 1801 اولین شهر در حال توسعه­ ای بود که دو ایستگاه پمپاژ با نیروی محرکه بخار، برای انتقال آب رودخانه شویلکیل (Schuylkill) به مخازن چوبی واقع در میدان مرکزی شهر، کار گذاشت. آب از این مخازن به 63 خانه، 4 کارخانه آبجوسازی و 1 کارخانه تصفیه شکر منتقل می­شد. در سال 1815 یک شبکه بزرگتر و پیشرفته ­تر با یک مخزن زمینی واقع در فایرمانت (Fair Mount) وظیفه آبرسانی به شهر در حال توسعه را به عهده گرفت. تا سال 1822 یک سد، چند توربین آبی و معماری Greek Revival نیز به شرکت آب فایرمانت اضافه شد. محل سد علاوه بر اینکه یک اعجاز مهندسی بود بلکه جایی برای نشان­دادن شکوه و جلال و زیبایی معماری بود به همین دلیل نیز تبدیل به جاذبه گردشگری شده بود.

لوله­ کشی این شبکه­ ها عبارت بود از تنه های درخت توخالی که انتهای آنها با نوارهای آهنی و بتونه به هم متصل می­شد. بلافاصله در این لوله­ ها نشت زیاد و بدون توقف مشاهده شد و بدین ترتیب اولین مشکل تلفات آب پدیدار شد. بلافاصله فیلادلفیا شروع به وارد­کردن لوله­های چدنی ساخت بریتانیا کرد تا بتواند شبکه آب خود را گسترش دهد و این جنس لوله تا سال 1832 معمول شد. طول عمر لوله ­های آهنی (که در اروپا سال­های زیادی مورد استفاده بود) در فیلادلفیا تأیید شد بطوریکه چند هزار فوت از این قطعات از دهه 1820 تا به امروز بدون مشکل جوابگوی نیازها هستند.

اهمیت تاریخی فیلادلفیا به عنوان مرکز حکومت، در اوایل تشکیل کشور آمریکا باعث شتاب­گرفتن توسعه صنعتی و بازرگانی شهر در دوره انقلاب صنعتی قرن نوزده شده و در نهایت فیلادلفیا به مرکز مهم تولید و یک بندر پر رفت و آمد تغییر شکل داد. ولی حوالی سال 1900 جمعیت 3/1 میلیون نفری آن منجر به کاهش سطح دو منبع عمده تأمین آب شد: یکی رودخانه شویلکیل و دیگری رودخانه دلاوِر (Delaware). فیلادلفیا با ساخت یکی از اولین تأسیسات فیلتراسیون آب و افزایش تعداد این تأسیسات از یک به پنج واحد از سال 1903 تا 1911، ثابت کرد که تبدیل به یکی از شهرهای اصلی کشور شده است.

در آن زمان واحد فیلتراسیون فیلادلفیا بزرگترین سیستم در دنیا بود. آمادگی فیلادلفیا برای استفاده از فناوری پیشرفته تا سال­های بعد نیز ادامه داشت. عمده اقداماتی که در این مسیر انجام شد عبارتند از:

  • شستشو و پوشش خطوط لوله آب در جهت بهسازی شبکه (1949)
  • استفاده از یک کامپیوتر آنالوگ
  • تحلیلگر سیال شبکه­ای مک لروی (Mcllroy) (1956)
  • استفاده از تله­ متری برای کنترل ایستگاه های پمپاژ- نمونه اولیه و آغازگر سیستم ­های امروزی نظارت بر کنترل و داده پردازی (اسکادا) (1958)

در سال­ های اخیر نیز بزرگترین سیستم قرائت خودکار (AMR) ایالات متحده در فیلادلفیا بکار افتاد. مرحله اول این طرح از سال 1997 تا 1999، 000,400 واحد مسکونی را شامل می­شد. تا اواسط 2007 هم 000,487 انشعاب در این طرح قرار داشت. هم اکنون نیز فیلادلفیا با چالش ­های امروزی سرو کار دارد و این در حالیست که به جمعیت بزرگی خدمات آب و فاضلاب ارائه داده و در عین حال تعادل ظریفی بین این خدمات و محیط زیست حفظ می­کند. چالش­ هایی که شرکت آب فیلادلفیا (PWD) و “اداره درآمد آب” (WRB) بیشتر با آن ها مواجهند ارائه خدمات به مشتری بر پایه قرارداد، برطرف ساختن کمبودهای زیرساختی و مشکل بالابودن تلفات آب که از قدیم بوده، می­باشد.

شهر با سرمایه­ گذاری­ های وسیع، اجرای برنامه­ های بهسازی و تمرکز بر بهینه­ سازی منابع و مدیریت جامع بر عملیات آبرسانی توانسته به این نیازها پاسخ دهد. با شروع هزاره جدید، فیلادلفیا باز هم نشان داد که جزو اولین هاست بطوریکه پیشرفته­ ترین روش­ ها و فناوری­ های مدیریت تلفات آب که در دهه 1990 در سطح جهانی ابداع شده بود، را مورد استفاده قرار داد. شرکت آب فیلادلفیا برای اولین بار در ایالات متحده متدولوژی ممیزی آب IWA (که در سال 2000 منتشر شد) را با استخدام یک تیم متشکل از انجمن بین­المللی آب (IWA) و انجمن کارهای آبی آمریکا (AWWA) اجرا کرد. این شرکت در سال 2004 نیز برای اولین بار سیستم AMR خود را برای ثبت مصرف شبانه مشترکان جهت برآورد نشت در DMAها، بکار گرفت. PWD همچنان به پیشگامی خود در بکارگیری فناوری های نوین در ارائه خدمات به مشتریانش ادامه می دهد.

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button