چاپ رایگان کتاب

عنوان مقاله:بحران آب و مروری بر راهکارهای مدیریت بحران آب (سیما ملک محمدی ، سید احمد میرباقری، مجید احتشامی)

0

عنوان مقاله:

بحران آب و مروری بر راهکارهای مدیریت بحران آب

نویسنده:

سیما ملک محمدی ، سید احمد میرباقری، مجید احتشامی

چکیده:

آب با ارزش ترین منبع طبیعی است که در زمین وجود دارد و بدون آن حیات وجود نخواهد داشت و هر جا آبادانی است نشانگر وجود آب است.
آب این گنج هزاره سوم به دلیل اهمیت و ارزش آن سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۵ تا سال ۲۰۱۵ را به عنوان دهه آب با شعار ” آب برای زندگی ” نامگذاری کرده است .
کمبود آب از گذشته یک بحران نگران کننده بوده است.
تقاضای جهانی برای آب از سال ۱۹۵۰ سه برابر شده، اما عرضه آب شیرین روندی نزولی داشته است. نیم میلیارد نفر در کشورهای کم آب با کشورهایی که رو به کم آبی پیش می روند زندگی می کنند، و تا سال ۲۰۲۵ این تعداد به دلیل افزایش جمعیت به سه میلیارد نفر رشد می کنند.
با توجه به این موضوع پیش بینی می شود دهه آینده ” آب برای زنده ماندن ” نامگذاری شود. چون با توجه به رشد میزان مصرف فعلی آب و همچنین کاهش منابع آب و عدم توفیق در ایجاد منابع آب جدید بی شک دهه آینده بحرانی با شدت و تهدید جدی تری را در جهان شاهد خواهیم بود.
افزایش تقاضا برای آبیاری منجر به تغییرات زیادی در جریان آب شده است و کیفیت جریان آب وضعیتی رو به وخامت پیدا کرده است، که از اصلی ترین دلایل ایجاد بحران محسوب می شود چرا که بیشترین سهم در مصرف منابع آب را دارد.
سرمایه گذاری های جدید در زیرساخت های آبیاری و بهبود مدیریت منابع آب می تواند بحران کمبود آب را کاهش دهد و به تولید غذای بیشتر در جهان کمک کند.
در بسیاری از مناطق خشک یا نیمه خشک و فصلی در مناطق مرطوب تر، آب دیگر فراوان نیست. هزینه های اقتصادی و زیست محیطی بالایی از توسعه منابع آب جدید موجب محدودیت در گسترش توزیع آن شده است.
امروزه فرض نامحدود بودن در عرضه آب پذیرفته می شود، همانطور که در حال حاضر حتی در کشورهای توسعه یافته کمبود آب به عنوان یک بحران در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، اعتقاد بر این است که تغییرات آب و هوایی در دهه های آینده بحران آب را تشدید خواهد کرد.
چالش کمبود آب چند دلیل شدت گرفته است که از جمله می توان به هزینه های توسعه منابع جدید آب، فرسایش زمین در مناطق، تخلیه آب های زیر زمینی ، آلودگی آب و تخریب اکوسیستم اشاره کرد.
با شیوه های فعلی استفاده از آب، جمعیت در حال رشد سریع و گذار تغذیه ای نسبت به رژیم های غذایی که تکیه بیشتر در مورد گوشت دارند، محدودیت منابع آب در سطح جهانی زودتر ظاهر خواهد شد.
به عنوان مثال، مطابق تحقیقات موسسه بین المللی مدیریت آب (IWMI) در سال ۲۰۰۰ بحران جدی آب در سال ۲۰۲۵ فرا خواهد رسید ۱۳ کشور ایران از این مقوله جدا نیست و همواره با کمبود آب مواجه است، ایران در منطقه خشک و نیمه خشک جهان واقع شده است و به خصوص شهر تهران که جز معدود پایتخت های جهان است که در کنار رودخانه واقع نشده است. براساس گزارش سازمان ملل در آینده ای نزدیک ۳۱ کشور جهان با کمبود آب مواجه خواهند شد و نام ایران به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای درگیر بحران آب در آینده برده می شود.
عوامل ایجاد بحران شواهد بسیاری در دست است که بشر در قرن بیست و یک با یک چالش مهم جهانی با نام کمبود آب مواجه است. حجم آب های رودخانه ها به شدت کاهش یافته و از وسعت دریاچه ها کاسته شده است. سفره های آب زیرزمینی به شدت پایین آمده است و کویر به سرعت در حال پیشرفت است.
این در حالی است که تقاضا برای مصرف آب در همه عرصه های اصلی اعم از بخش های کشاورزی، صنعت و آب خانگی به شدت افزایش یافته است. گرم شدن کره زمین، افزایش روند رشد جمعیت کره زمین و بهبود استانداردهای زندگی در سطح جهانی از جمله دلایل اصلی افزایش تقاضا برای آب با آهنگی بیش از رشد جمعیت بوده است.
براساس گزارش بانک جهانی تا سال ۲۰۲۵، جمعیتی معادل چهار میلیارد نفر در دنیا به ویژه در کشورهای آفریقایی و آسیایی دچار بحران شدید کمبود آب خواهند شد.
طبق گزارش بانک جهانی در حال حاضر در هر دقیقه ۳ نفر در اثر بیماری های ناشی از آب آشامیدنی ناسالم جان خود را از دست می دهند، در صورت عدم وجود آب، وجود صلح و آرامش در کشورهای درحال توسعه کمتر دیده می شود، چرا که کشورها برای در اختیار گرفتن حداکثر منابع آبی از رودخانه های بین المللی، همیشه با یکدیگر درگیر هستند.
نمونه چنین منازعاتی در کشورهای خاورمیانه و بین ترکیه و سوریه، اسراییل و سوریه، ترکیه و عراق، اسراییل و اردن و … قابل مشاهده است.

بانک مقالات مدیریت

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران 66191000-021 و پشتیانی تلگرام آنلاین 09108172896 می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button