چاپ رایگان کتاب

عنوان مقاله: بحران آب و خشکسالی و تاثیر آن بر زندگی شهرنشینی مهندس سید رضا حسینی اردکانی، مریم دارایی

0

عنوان مقاله: بحران آب و خشکسالی و تاثیر آن بر زندگی شهرنشینی

نویسندگان: سید رضا حسینی اردکانی، مریم دارایی

چکیده:

بیش از 80 درصد از کره زمین را آب فرا گرفته است.اما تنها حدود 3 درصد از آب های موجود کره زمین قابل شرب است.
به همین دلیل امروزه کمبود آب شرب و چگونگی تامین آن یکی از مسائل مهم و اساسی کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای کمربند خشک زمین مثل ایران است.(حداد سرائی و گشایشی و افشار، 1392،1) کمبود آب با توجه به رشد جمعیت یکی از دغدغه های اصل فراروی آینده ای جوامع خواهد بود.
نمایه های این بحران امروزه بویژه در شرایط خشکسالی به خوبی نمایان می باشد.تاکنون اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است که جای دارد این اقدامات در مکان های کم آب و بحران زا بیشتر مد نظر قرار گیرد.
از جمله این اقدامات توجه به اقلیم، آب های سطحی و زیر زمینی ،مدیریت آب ها و … ایران بعنوان یکی از کشورهای واقع در کمربند خشک کره زمین با مشکل کم آبی مواجه می باشد با افزایش تدریجی جمعیت ایران تا دو دهه آینده با کمبود شدید آب روبرو خواهد شد از این رو در آینده آب در خاورمیانه میتواند به سرمایه ای ارزنده تر و حیاتی تر از نفت تبدیل شود.
بیش از 70 درصد منابع آب قابل دسترسی در خاورمیانه به آبیاری در بخش کشاورزی اختصاص دارد ، اهمیت بخش کشاورزی برای افزایش درآمدهای ملی کارآفرینی و تامین غذا و در واقع برای تضمین اقتدار و امنیت ملی و هدف های اقتصادی – سیاسی این کشورها برکسی پوشیده نیست اما بی توجهی به مسایل مربوط به مدیریت آب در بخش کشاورزی باعث مشکلات زندگی شهرنشینی و بازتاب های اقتصادی ، فرهنگی ، سیاسی و اجتماعی شده است.
و از طرفی در زمینه صنعت با توجه به داشتن ذخایر بسیار غنی و حضور فعال در زمینه کارآفرینی در رشد اقتصادی ،فرهنگی ،اجتماعی و سیاسی چندان توجهی نشده است زیرا توجه به صنعت باعث مصرف آب کمتر و مدیریت بهتر و بازدهی بیشتر را خواهیم داشت.
روند رو به رشد و افزایش جمعیت و گسترش شهرنشینی نیازمند تامین آب شرب و بهداشت جامعه ، امنیت غذایی ،محیط زیست افراد ، تامین آب کشاورزی و صنعت  که به عنوان ارکان حیات انسان هاست، می باشد.از این رو راهکارهایی در این زمینه در خصوص زندگی شهرنشینی ارائه می دهیم تا بتوانیم مقداری ازمشکلات عصر حاضر در بحران آب را کاهش دهیم.
از جمله این راهکارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:مدیریت یکپارچه منابع آب،نهادینه سازی فرهنگ مصرف بهینه و پایدار منابع،تصفیه آب و فاضلاب برای مصارف شهری و صنعتی ،بهینه نمودن کلان شهرها،شهرها ، ساختمان ها،مصالح با توجه به پایداری آنها نسبت به اقلیم ،مدیریت یکپارچه شهری ،کنترل آلاینده ها ، بهداشت شهرها و تک بناها

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

 

Call Now Button