چاپ رایگان کتاب

عنوان مقاله: بررسی اثر نانو اکسید روی بر کاهش نیاز آبی گیاهان با توجه به مفهوم آب مجازی (مهدیه سعادت فومنی، منینه جلائیان مهری، سارا کمندی، محدته توابع قوامی)

0

عنوان مقاله :

بررسی اثر نانو اکسید روی بر کاهش نیاز آبی گیاهان با توجه به مفهوم آب مجازی

نویسنده:

مهدیه سعادت فومنی، منینه جلائیان مهری، سارا کمندی، محدته توابع قوامی

چکیده:

امروزه کمبود آب یکی از مهم ترین مشکلات جهانی محسوب می شود.
بیش از ۸۰ درصد از کره زمین را آب فرا گرفته است. اما تنها حدود ۳ درصد از آب های موجود کره زمین قابل شرب است. به همین دلیل امروزه کمبود آب شرب و چگونگی تامین آن یکی از مسائل مهم و اساسی کشورهای مختلف جهان است.
یکی از دغدغه های اساسی در دنیا به خصوص مناطق خشک و نیمه خشک کافی نبودن آب برای مصارف گوناگون از جمله بخش کشاورزی است .
بخش کشاورتری به عنوان پرمصرف ترین بخش در حدود ۷۴ درصد از منابع آب شیرین جهان را مصرف می کند.
اب مجازی به عنوان یکی از شاخه های مهم بهره وری آب. مفهوم تازه ای است که در سال های اخیر نظر برنامه ریزان و صاحب ناظران علوم آب را به خود جلب کرده است.
مفهوم آب مجازی اولین بار در سال ۱۹۹۳ توسط توني آلن تعریف شد آب مجازی، حجم آب مورد نیاز برای تولید کالا یا خدمات می باشد.
آب مجازی مقدار آبی است که یک کالا و یا یک فرآورده کشاورزی طی فرآیند تولید مصرف می کند تا به مرحله تکامل برسد و مقدار آن معادل جميع كلي آب مصرفی در مراحل مختلف زنجیره تولید از شروع تا پایان می باشد ، صفت مجازی در این تعریف بدان معناست که بخش عمده آب مصرف شده طی فرایند تولید در محصول نهایی وجود فیزیکی ندارد، و در واقع بخش بسیار ناچیزی از آب مصرفی در پایان به عنوان آب واقعی در بافت محصول پتی خواهد ماند یک کشور با منابع آب در معرض خطر سعی می کند کالاهایی که در تولید آن ها به آب زیادی نیاز دارد را از طریق واردات تهیه و کالا و خدماتی که به آب کمتری نیاز دارد را صادر می کند هنگامی که یک کشور کالایی را به کشور دیگر صادر می کند. این در اصل صادرات آب مجازی است .
امروزه محققان به این نتیجه رسیده اند که یکی از روش های رشد گیاهان در شرایط کمبود آب استفاده از کودهای اصلاح شده است از جمله مواد استفاده شده برای اصلاح کودها، استفاده از نانو ذرات می باشد. به طور کلی نانو ذرات به علت نسبت بالای سطح به حجم آن و بر هم کنش سطحی، پایدار می باشند و از این روی پر کاربرد و مورد توجه هستند ، نانو ذرات و تتو کنسول ها وسیله ای کار آمد برای توزیع سموم دفع آفات و کردها با روش کنترل شده و با محل تعیین شده فراهم می کنند. در نتیجه کاهش صدمات جسمی را به دنبال دارند.

بانک مقالات محیط زیست

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران 66191000-021 و پشتیانی تلگرام آنلاین 09108172896 می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button