چاپ رایگان کتاب

عنوان مقاله: تعیین دبی زیست محیطی رودخانه زاینده رود به روش هیدرولیکی با توجه به گونه های شاخص

0

عنوان مقاله: تعیین دبی زیست­ محیطی رودخانه زاینده ­رود به روش هیدرولیکی با توجه به گونه­ های شاخص

نویسندگان: نفیسه کیانی، محمدرضا مجدزاده طباطبایی، علی مریدی، سعید موسوی ندوشنی

چکیده:

در گذشته به علت آن­كه در طراحی­ ها عمدتا تمرکز بر تامین نیازهای شرب،كشاورزی و صنعت بوده است، دبی زیست­ محیطی در اكثر موارد نادیده گرفته شده و در قوانین تخصیص آب سهم قابل ملاحظه­ ای نداشته­ اند.

دبی زیست­ محیطی حداقل جریان مورد نیاز در رودخانه برای حفظ حیات جانوران و گیاهان وابسته به آب رودخانه می­ باشد.

تالاب گاوخونی نیز همانند دیگر تالاب­ های کشور از لحاظ زیست­ محیطی دارای یک وضعیت بحرانی است و باید با توجه بیشتر، از روند نابودی آن جلوگیری شود.

در این تحقیق رودخانه زاینده ­رود حد فاصل سد زاینده ­رود تا تالاب گاوخونی مورد مطالعه قرار گرفته و حداقل دبی زیست­ محیطی رودخانه زاینده­ رود برای حفظ اکوسیستم­ های آبی به روش هیدرولیکی و با در نظر گرفتن گونه ­های شاخص منطقه با استفاده از نرم ­افزار HEC-RAS تعیین شده است.

با توجه به مشخصات فیزیوگرافی، رودخانه زاینده ­رود به سه بازه تقسیم شده و کالیبراسیون مدل هیدرولیکی برای هر بازه انجام شده است.

در نتیجه پس از کالیبراسیون مدل، دبی زیست­ محیطی رودخانه زاینده­ رود به­ منظور تامین عمق مورد نیاز گونه شاخص در هر بازه تعیین شده است.

دبی زیست­ محیطی حاصل شده در بازه اول، دوم و سوم رودخانه زاینده­رود به ترتیب برابر 10، 9 و 10٫5 متر مکعب در ثانیه می­ باشد.

کلمات کلیدی: دبی زیست­محیطی، حداقل جریان مورد نیاز رودخانه، رودخانه زاینده­رود، تالاب گاوخونی، HEC-RAS.

مقالات رشته محیط زیست

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button