انتشارات عطران

عنوان مقاله: جایگاه کشاورزی پایدار در بهبود کارایی استفاده از نهاده های کشاورزی با تأکید برنهاده کمیاب آب نویسنده: احمد سلطانی ذوقی، آرش اسدبیگی

0

عنوان مقاله: جایگاه کشاورزی پایدار در بهبود کارایی استفاده از نهاده­های کشاورزی با تأکید برنهاده کمیاب آب

نویسندگان: احمد سلطانی ذوقی، آرش اسدبیگی

چکیده:

نقش و اهميت كشاورزي پايدار دهه­های زیادی است که به‌عنوان یکی از پایه­های کشاورزی مدرن شناخته می‌شود، با افزایش جمعیت و نیاز این جمعیت به تأمین غذا مشکلات فراوانی در استفاده از نهاده‌ها پدید آمده است.کشاورزی پایدار با بهره‌گیری بر اصول مدیریتی و اقتصادی و بهبود استفاده از نهاده‌ها ضمن تأمین تولید هزینه‌ها را کاهش می‌دهد.مقاومت بالای آفات و علف­های هرز به سموم مورداستفاده و استفاده از فراورده‌های شیمیایی سبب گردیده است تا منابع موجود در طبیعت ازجمله آب‌وخاک با آلودگی بالایی روبرو باشند و این سطح از آلودگی‌ها ما را به سمت کشاورزی پایدار سوق می­دهد.  در این مطالعه درصدد هستيم تا با بررسی تأثیر استفاده از این شیوه کشت بر میزان نهاده­ها به بررسی وضعیت آب در این مدل کشت بپردازیم. نتایج نشان می­دهد با اصلاح روش کشاورزی کارایی استفاده از نهاده­ها بین 40-70 درد بهبود خواهد یافت و در این میان نهاده آب که مهم‌ترین نهاده مورداستفاده در جهان امروز محسوب می‌شود با رشد کارایی 50 درصدی افقی روشن را در استفاده از این نهاده نگرانی­ها را درباره­ی این نهاده کاهش می­دهد، نتایج بیانگر کشش بالاتر نهاده­ها ازجمله نهاده آب در کشاورزی مدرن و اصطلاحاً پایدار است.

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

نظرات بسته اند