چاپ رایگان کتاب

عنوان مقاله: حذف کادمیم از محلول های آبی با استفاده از بیوچار تهیه شده از پوست انار (مهناز احمدی، محمدامیر دلاور )

0

عنوان مقاله:

حذف کادمیم از محلول های آبی با استفاده از بیوچار تهیه شده از پوست انار

نویسنده:

مهناز احمدی، محمدامیر دلاور

چکیده:

یکی از نگرانی های اصلی جامعه جهانی، با توجه به اهمیت سلامت انسان، گیاهان آبزی و جانوران، وجود فلزات سنگین در محیط زيست است.
عیار سنگین علاوه بر اینکه غیر قابل تجزیه هستند با تجمع در اندام های مختلف موجودات زنده باعث بروز آسیب های جدی بر سلامت انسان ها و مشکلات جدی زیست محیطی و بهداشتی می شوند.
کادمیوم با توجه به تحرک بالا در محیط زیست به عنوان یک عنصر بسیار سمی شناخته می شود.
عنصر کادمیم موجب اختلال عملکرد کلیه، پوکی استخوان، نارسایی ریه، آسیب کبدی و فشار خون در انسان می شود.
علاوه بر این موارد با توجه به سميت شديد، پایداری و تجمع زیستی، Cd(II) در لیست قرمز مواد تحت اولویت سازمان محیط زیست قرار دارد.
کادمیوم به طور کلی از طریق پساب دفع شده از آبکاری و استخراج الکتریکی، تولید رنگدانه ها باتری، کود، آلیاژ، و پلاستیک به محیط زیست منتشر می شود.
استانداردهای کیفیت آب آشامیدنی برای عنصر کادمیم در اکثر کشورهای توسعه یافته بر اساس معیار سازمان بهداشت جهانی حداکثر ۰۰۳/میلی گرم بر لیتر گزارش شده است.
طبق نظر مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، مقدار مجاز کادمیم در آب آشامیدنی  ۰۱ /میلی گرم بر لیتر تعیین شده است.
روش های مرسومی که برای حذف فلزات سنگین از محیط های آبی استفاده می شود شامل روش های جذب روی کربن فعال، رسوب، استفاده از رزین های تبادل یونی و تصفيه غشایی است.

مرجع مقالات محیط زیست (نشر عطران)
مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button