چاپ رایگان کتاب

عنوان مقاله: گرد وغبار و پیآمد های آن بر سلامت انسان و محیط زیست مرضیه کلاه کج

0

عنوان مقاله: گرد وغبار و پیآمد های آن بر سلامت انسان و محیط زیست

نویسنده: مرضیه کلاه کج

چکیده:

یافته های جدید طی دو دهه اخیر نشان می دهد که ذرات گرد و خاک بیش از آنکه تصور می شود برای انسان مضر است.

گرد و غبار از پدیده های جوی است که آثار و پیامدهای زیست محیطی نامطلوبی برجای می گذارد.

همچنین یافته ها نشان می دهد استنشاق هوای آلوده به ذرات گرد و غبار باعث نفوذ این هوا به کیسه های هوایی، بی نظمی ضربان قلب (آریتمی)، حملات قلبی و مشکلات تنفسی و ضعف در بینایی و حساسیت های پوستی شده است که از متداول ترین آن ها در ایران به خصوص خوزستان، بیماری های تنفسی می باشد.

همچنین تنفس غلظت های بالای کربنات کلسیم، سیلی ،رس و… موجود در ذرات گرد و غبار منجر به عطسه و سرفه های طولانی می گردد.

مطالعه فیزیکی و شیمیایی این ذرات نشان می دهد که این ذرات درای ترکیب پیچیده ای از عناصر شیمیایی و میکروارگانیسم های مضر هستند.

طبق آخرین پژوهش های دانشگاه نیویورک نشان می دهد تماس طولانی با ذرات ریز گرد و غبار فاکتوری مهم در مرگ و میر دراثر سرطان ریه و بیماریهای قلبی است.

به طور کلی می توان گفت که شناخت ماهیت و مواد تشکیل دهنده ذرات معلق و تأثیراتی که گرد و غبار بر زندگی و سلامت انسانها دارد، کمک زیادی به ما می کند تا در برابر وجود مقادیر بالای گرد و غبار موجود در هوا با مدیریت صحیح و استفاده از بهترین روشها، بهترین راه را برای کاهش گرد و غبار و مقابله با آن به کار گیریم و در کاهش خسارات ناشی از آن موفق باشیم.

وجود ذرات معلق به همراه ریزگردها در هوای استان های مرزی غرب و جنوب غرب کشور مسئولین را به فکر چاره جویی برای مبارزه با این مشکل اساسی انداخته است.

در کشور ما چند سالی است که این پدیده دامن گیر مناطق وسیعی شده است و استان خوزستان ایلام وکرمانشاه به دلیل شرایط خاص ژئومورفولوژی، اقلیمی و همجواری با عراق از کانون های اصلی می باشد.

در این چند سال ریزگرد ها باعث بیماریهای مختلفی برای ساکنین این استان ها ازجمله کودکان و سالخوردگان شده است. هدف اصلی این مقاله تدبیر و چاره اندیشی اساسی و بسیج همگانی مردم و مسولان زیربط و وزارت خانه های مختلف بین المللی در باره این مشکل وتلاش روزافزون برای نابودی این ریزگرد های خطرناک و برگرداندن آسایش به مردم عزیز ایران است.

همچنین از آنجاییکه بررسی و مطالعه گرد و غبار و ارائه راهکار مناسب جهت کاهش اثرات منفی آن در حال حاضر اهمیت والایی دارد پژوهش حاضر ضمن بررسی علل داخلی ایجاد گرد و غبار و بیماری های ناشی از آن، به ویژه استان های در معرض گرد و غبار، همچنین رابطه مستقیم بین افزایش در غلضت گرد و غبار و افزایش مبتلا به بیماری های تنفسی می کند و نیز پیشنهادات و راههای پیشگیری از آن ذکر می شود.

دانلود مقالات رشته محیط زیست (نشر عطران)

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button