چاپ رایگان کتاب

عنوان مقاله: مدل سازی عددی لخته سازی فلز منگنز در مصب رودخانه زهره (مائده گازر، سیدحسین قریشی نجف آبادی، عبدالرضا کرباسی)

0

عنوان مقاله: مدل­ سازی عددی لخته­ سازی فلز منگنز در مصب رودخانه­ زهره

نویسندگان: مائده گازر،سیدحسین قریشی نجف ­آبادی، عبدالرضا کرباسی

چکیده:

عناصر فلزی توسط آب رودخانه ­ها حمل شده و وارد دریا می ­شوند. در این مسیر، مصب به‌عنوان گذرگاهی جهت انتقال مواد از رودخانه به دریا ایفای نقش می­کند.

به‌واسطه­ برخورد و اختلاط آب‌های شیرین و شور در ناحیه­ مصب رودخانه‌ها، مقادیر زیادی از فلزات سنگین به‌صورت رشته‌های پنبه‌ای شکل غیر محلول به فرم مواد مغذی بسیار ریز (مایکرونوترینت­ ها) از فاز محلول خارج می‌شوند که این فرآیند، لخته ­سازی نامیده می­شود.

به‌منظور روشن ساختن نقش فرآيند لخته­ سازی در خودپالايی آلاينده­­ فلزي منگنز در ناحيه­ مصب رودخانه­ زهره منتهی به خلیج‌فارس، این تحقیق به مدل‌سازی این فرآیند با استفاده از نرم‌افزار MIKE 21 می‌پردازد.

در این مطالعه از مدل هیدرودینامیک (HD) برای محاسبه‌ی مقادیر دبی، سرعت و شوری و نیز از مدل ECO Lab برای محاسبه‌ مقادیر لخته استفاده شده است.

نتایج حاصل از مدل نشان داد که  بیشترین میزان لخته ­سازی در طول دوره زمانی اجرای پروژه، در مراحل اولیه صورت می­گیرد؛ به عبارت دیگر با افزایش شوری از میزان لخته سازی کاسته می­شود.

کل بار عنصر محلول منگنز ورودی به خلیج‌فارس (از رودخانه­ زهره) نسبت به میزان اولیه در طول دوره زمانی اجرای پروژه، به مقدار ۹/۳۵ درصد کاهش می‌یابد.

مقالات رشته محیط زیست (نشر عطران)

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

 

Call Now Button