چاپ رایگان کتاب

فریده ترقی: کتاب “عبور از نقطه تلاقی” (نشر عطران)

0

درخت گردوی پیر کنار جوی آب، چسبیده به دیوار کاه‌گلی، پناهگاه دختر کوچکی است که هر زمان دلش می‌شکند و غصه‌هایش تلنبار می‌شوند، با عروسک یا تنها، به زیر آن می‌خزد. (نقطه تلاقی)

 یک جایگاه امن، پنهان‌شده در انبوه شاخ و برگ‌ها، گریزگاهی فقط به‌قدر یک نفر! سال‌ها از پی هم می‌گذرند.

 زمستان و بهار، تابستان و پاییز، درخت گردو پیر و پیرترمی شود،تنه‌اش قطورتر، شاخه‌هایش انبوه‌تر، دخترک قد می‌کشد و بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود، رنگ دل‌شکستگی‌هایش، نگرانی‌هایش تغییر می‌کند.

دیدارهایش از درخت پیر کم و کمتر می گردد تا جایی که مجذوب دنیای بیرون ، دیگر سراغی از او نمی‌گیرد، و درخت همچنان دل‌نگران اشک‌های دختر، هر صبحگاه با چشمان پیر و گوش‌های ضعیفش از لابه‌لای انبوه شاخ و برگ‌ها با دل‌تنگی و انتظار، چشم می‌دوزد به جاده خاکی و با ترس‌هایش همه را کلافه می‌کند.

ملتمسانه از باد می‌خواهد که در لابه‌لای برگ‌هایش نپیچد و از آب که به قلوه‌سنگ‌های کف جو کله نزند، مرغان را از روی شاخه‌هایش می‌پراند تا نمانند و آواز سر ندهند.

به امید آنکه …شاید …شاید خبری از کودکی که روزهایی به آغوشش پناه می آورده و سرش را به تنه و شاخه‌هایش تکیه می‌داده و همان‌جا با چشمانی اشک‌آلود خوابش می‌برده پیدا شود.

 تا اینکه یک روز بالاخره از انتظار خسته می‌شود، پلک‌هایش را بر هم می‌گذارد و می‌خوابد و نمی‌بیند که در یک غروب دلگیر، در هوایی ابری، پیرزنی با موهایی سفید و پشت‌خمیده از دور، ابتدای جاده، با چشمانی به نم نشسته به او زل زده است.

 پیرزن با گام‌هایی آهسته به درخت نزدیک می‌شود. شاخ و برگ‌ها را کنار می‌زند.  دست چروک خود را با مهربانی به بدنه زبر درخت می‌کشد. پشت خسته‌اش را به آن تکیه می‌دهد. آهی از سر آسودگی می‌کشد. پلک‌هایش را می‌بندد. شاخ و برگهای درخت گردو پیرزن را در آغوش خود مخفی می‌کنند.

مهندس فریده ترقی متولد آذر ماه ۱۳۴۷ ،شهرستان نیشابور ، فارغ التحصیل سال ۷۰ رشته شیمی از دانشگاه شیراز ، استخدام در  شرکت آب و برق کیش از سال ۷۳ ، بیست سال ریاست آزمایشگاه شیمی (کنترل کیفیت آب تولیدی آب شیرینکن ها و بویلر ها ، آب خنک کننده نیروگاه های گازی و دیزلی ) ، ارائه کلاس های درس و جزوات آموزشی در زمینه شستشوی شیمیایی واحدهای اسمز معکوس، بازنشستگی در سال ۹۴ و همزمان با فراهم شدن اوقات فراغت رو آوردن به نویسندگی ، شرکت در چند فراخوان داستانویسی کشوری که ماحصل آن :

 داستان کوتاه “کلاغ مرده “جز ده اثر برگزیده از بین دویست اثر ارسالی و به تبع آن حضور در تور اسالم برگزار شده توسط  بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان ، (گروه جلال آل احمد )

داستان” ده شب در اتاق کرایه ای ” جز هشت اثر شایسته تقدیر سیمرغ نیشابور

داستان ” پشتیبان”جز ده برنده جایزه ملی خلیج فارس

 داستان ” وکالت بی ارزش” انتخاب شده توسط نشر عطران برای چاپ در مجموعه داستان رهاتر از فریاد

چاپ مجموعه داستان ” عبور از نقطه تلاقی”  مشتمل بر پانزده اثر توسط نشر عطران در سال ۹۷

مهندس فریده ترقی کتاب عبور از نقطه تلاقی انتشارات ملی عطران

مهندس فریده ترقی کتاب عبور از نقطه تلاقی انتشارات ملی عطران

 

Call Now Button