چاپ رایگان کتاب

مقاله: اثرات محیط زیستی ماکروجلبک گراسیلاریا گراسیلیس و پتانسیل سنجی تولید انرژی از این زیست توده (مهران پارسا، مهدی جلیلی قاضی زاده، محمدعلی عبدلی، مریم پازکی)

0

عنوان مقاله: 

اثرات محیط­ زیستی ماکروجلبک گراسیلاریا گراسیلیس و پتانسیل سنجی تولید انرژی از این زیست ­توده

نویسندگان: مهران پارسا، مهدی جلیلی قاضی زاده، محمدعلی عبدلی، مریم پازکی

چکیده:

ماکروجلبک ­ها از لحاظ صنعتی بعنوان منبع هیدروکلویید (مواد جامدی غیر بلوری پخش شد در آب) بسیار مورد اهمیت هستند. هیدروکلوییدهای اصلی شامل اسیدهای آلگنیک در ماکروجلبک­ های قهوه­ ای و آگار و کاراگینان ها در ماکروجلبک­ های قرمز وجود دارد.

کاربردهای آگار در کشت باکتری و بعنوان ژلاتین در صنایع غذایی می­ باشد.

علاوه بر این گیاهان دریایی در مواردی همچون پرورش جانداران بی مهره، تولید کود شیمیایی و تولید وسایل بهداشتی و آرایشی استفاده می ­شود.

رشد بیش از اندازه ماکروجلبک ­ها در سراسر جهان افزایش یافته است و بیم می­ رود که این موضوع باعث تغییر اکوسیستم و اثرات نامطلوب بر آن گردد.

افزایش آلودگی های انسانی ناشی از سوخت های فسیلی و استفاده از کودهای شیمیایی باعث افزایش فسفر و نیتروژن مورد نیاز برای رشد جلبک­ ها شده است.

این موضوع دلیلی برای رشد سریع­تر ماکروجلبک ها در دهانه رودخانه ها و دریا­ها می­ باشد. افزایش بیش از حد ماکروجلبک ها باعث بروز تأثیرات نامطلوب بر روی ماهی ها و دیگر جانداران می­ گردد.

ماکروجلبک­ ها تعداد زیادی از مواد زیست ­شیمیایی را تولید می­ کنند از این جمله می­توان: کراتنویید، ترپنویید، کلروفیل، فایکوبیلین، اسید­های چرب غیر­اشباع، پلی ساکارید، ویتامین و استرول را نام­ برد.

خانواده ماکروجلبک گراسیلاریا بیش ­از 300 نوع از آن شناسایی و 160 گونه از آن طبقه­ بندی شده است.

این ماکرو­جلبک با توجه به خاصیت های خود برای صنایع و تکنولوژی های زیستی بسیار با اهمیت است و با توجه به میزان بالایی بازده رشد به­ عنوان یک زیست ­توده اقتصادی مطرح شده است.

در تحقیق حاضر گونه گراسیلاریا گراسیلیس در ایران شناسایی گردیده است و اثر رشد بیش ­از اندازه آن بررسی می­ گردد.

مقالات محیط زیست (مرکز عطران)

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید: