چاپ رایگان کتاب

مقاله: ارزیابی ریسک زیست محیطی شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی خوزستان با روش های HAZAN و Frank & Morgan (امیر حریرفروش، مریم محمدی روزبهانی)

0

عنوان مقاله:

ارزیابی ریسک زیست محیطی شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی خوزستان با روش­ های HAZAN و Frank & Morgan

نویسندگان: امیر حریرفروش، مریم محمدی روزبهانی

چکیده:

ریسک به مفهوم، به احتمال بوجود آمدن آسیب و صدمه از یک خطر معین، می باشد، همچنین در زمینه های تعییرات آب هوایی و مخاطرات طبیعی، مفاهیم آسیب پذیری و ریسک از اهمیت و کاربرد فراوانی برخوردارند.

ارزيابي ريسک زيست محيطي شامل شناسايي محيط زيست تحت تاثير، مدل سازي زماني و مکاني و انتشار و نشت، ارزيابي اجزا مهم اکولوژيکي با در نظر گرفتن حساسيت هاي زيست محيطي، تخمين کميت ريسک با مقايسه با معيارهاي موجود و شناسايي اقدامات کاهش ريسک مي باشد.

روش فرانک و مورگان یکی از  روش های مدیریت ریسک می باشد.

در رابطه با به کار گیری روش Frank&Morgan در ارزیابی ریسک زیست محیطی تا به حال تنها کار صورت گرفته ارزیابی ریسک زیست محیطی واحد الفین پتروشیمی بندر امام در فاز بهره برداری با استفاده از روش تطبیقی Frank & Morgan  و Hazan  می باشد که در این روش به بررسی آن دسته از فعالیت های واحد الفین که ریسک های زیست محیطی و ایمنی ایجاد کرده پرداخته شد و نمرات شدت خطر و شدت کنترل بر اساس میزان خطرات مربوط به یک فعالیت و میزان کنترل های به کار رفته در ارتباط با آن فعالیت تعیین شد.

شرکت کشت و صنعت حکیم فارابی خوزستان یکی از 7 شرکت وابسته به توسعه نیشکر و صنایع جانبی است که در سال 1373 تاسیس گردیده است.

اهداف اصلی شرکت، کشت نیشکر، تولید شکر خام ، شکر سفید،شکر داروئی و خوراک دام می باشد.

مجتمع کشت و صنعت حکیم فارابی آلودگی های زیست محیطی را در بخش های مختلف آب، هوا و خاک را به وجود می آورد.

از جمله آلودگی های مهم در این زمینه آلودگی آب و پساب می باشد.

با توجه به اینکه صنایع بزرگ از جمله صنایع نیشکر آلودگی های ذکر شده را دارا می باشند، لازم است ارزیابی ریسک زیست محیطی در جهت جلوگیری و کاهش آلاینده ها صورت پذیرد.

بانک مقالات محیط زیست

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button