چاپ رایگان کتاب

مقاله: ارزیابی عملکرد زیست محیطی دستگاه کمپوستر بیوکلین در تبدیل پسماندهای تر به کود کمپوست (حمید عباسعلی زاده، ارژنگ فتحی گردلیدانی ، شهاب خلج، سیاوش جلیلی آرامش)

0

عنوان مقاله:

ارزیابی عملکرد زیست محیطی دستگاه کمپوستر بیوکلین در تبدیل پسماندهای تر به کود کمپوست

نویسندگان: حمید عباسعلی زاده، ارژنگ فتحی گردلیدانی ، شهاب خلج، سیاوش جلیلی آرامش

چکیده

هدف از این تحقیق ارزیابی عملکرد زیست محیطی دستگاه کمپوستر بیوکلین در تبدیل پسماندهای تر از مبدأ به کود کمپوست و آنالیز شیمیایی و میکروبی کود تولید شده و مقایسه آن با استانداردهای مرجع در این زمینه بود.

افزایش روزافزون زباله ­های شهری و صنعتی و رها نمودن آن­ها در زمین­های اطراف شهرها، رودخانه­ ها، جنگل­ها و مزارع، منجر به آلودگی اکوسیستم آبی- خاکی شده و زندگی انسان­ها، حیوانات و گیاهان را به خطر انداخته است. جهت رفع این مشکل چاره ­ای باید اندیشیده شود و با استفاده از روش­های مناسب نسبت به برگشت این مواد به چرخه تولید اقدام نمود، در غیر این صورت در آینده­ای نه چندان دور با مشکلات زیست محیطی مواجه خواهیم شد.

براساس یک مطالعه جامع توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) عدم توجه به جمع آوری و دفع صحیح زباله می­تواند 32 مشکل زیست محیطی را فراهم نماید که مقابله با آنها به سهولت امکان پذیر نمی­ باشد.

دستگاه کمپوستر بیوکلین با توجه به ظرفیت روزانه ورودی مخزن در ابعاد مختلف (2 تا 1000 کیلوگرم پسماند تر در روز) موجود است.

درون دستگاه سه پره برای تحرک و زیر و رو کردن زباله و یک گرمکن با ترموستات برای حفظ پیوسته دما (بین 40 تا 65 درجه سانتیگراد) تعبیه شده است.

نرخ چرخش پره­ها 2 دور در دقیقه تنظیم شده است و هر دو دقیقه جهت چرخش معکوس می­گردد. بعد از باز و بسته شدن درب دستگاه به منظور افزودن پسماند درون آن، قسمت مکانیکی دستگاه به مدت 8 دقیقه شروع به فعالیت می­کند و سپس به صورت تناوبی به مدت 24 دقیقه متوقف می­شود و چنانچه به مدت 30 ساعت درب دستگاه بسته باشد، وسایل تحرک و گرم کن به طور خودکار متوقف می­شوند .

با بکارگیری دستگاه کمپوستر بیوکلین تفکیک کامل زباله تر و خشک در مبدأ صورت می­گیرد و شیرابه زباله که یکی از معضلات زیست محیطی است به طور کامل حذف می­ شود.

بانک مقالات محیط زیست

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button