چاپ رایگان کتاب

مقاله: بررسی علل آلودگی آب های سطحی و زیر زمینی و مدیریت کاهش این آلودگی ها (سید میلاد قریشی)

0

عنوان مقاله: 

بررسی علل آلودگی آبهای سطحی و زیر زمینی و مدیریت کاهش این آلودگی ها

 نویسنده: سیدمیلاد قریشی

چکیده:

آب از نخستين نيازهاي زندگي و يكي از مفيدترين مواد طبيعت است كه براي زندگي انسان و تمدن او حياتي است.

امروزه تأمين آب آشاميدني بهداشتي، سالم و رضايت بخش به عنوان يكي از عوامل اصلي در حفظ سلامت و پيشرفت اقتصاد اجتماعات مطرح بوده و اهميت اين مايع حياتي در زندگي بشر به اندازه اي است كه بيان و توجيه كامل آن گاهي به دشواري ميسر مي گردد.

با اين وصف همه اشكال زندگي متكي بر آب است، انسان با بودن آب زندگي مي كند و بدون آن قادر به ادامه حيات نخواهد بود.

منظور از آلودگی آب، آلودگی شیمیایی، میکروبی و آلودگی با مواد زاید آب دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، اقیانوس‌ها و آب‌های زیرزمینی است.

هنگامی که آلودگی‌ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم بدون تصفیه از مواد ترکیبی مضر در آب‌ها تخلیه می‌شوند، آلودگی آب‌ها بیشتر می‌شوند.

آلودگی آب‌ها بر گیاهان و ارگانیستم‌های زنده‌ای درون این آب‌ها اثر می‌گذارند.

تقریباً در همه موارد، این اثرات علاوه بر گونه‌های منفرد و جمعی، گروه‌های زیستی طبیعی را نیز تخریب می‌کند.

عوامل متعددي موجب بروز اين معضلات گرديده اند كه اگر بخواهيم نگاهي اجمالي به آنها داشته باشيم، ورود فاضلاب هاي خانگي و زباله هاي شهري و پساب هاي كشاورزي، كشتار دام، دامداري ها، شستشوي دام، پادگان ها و مراكز نظامي.

آب هاي زيرزميني يكي از منابع مهم تأمين آب در همه كشورهاي دنيا محسوب مي گردند و استفاده از آنها چه در آبياري كشاورزي و چه در مصارف شهري و صنعتي رو به افزايش است كه مي تواند تهديدي براي اين منابع باشد.

به علت كند بودن حركت آب هاي زيرزميني اگر اين منابع آلوده شوند، بايد سال ها بگذرد تا آب تحت تأثير قرار گرفته و آلودگي در چاهي ظاهر شود.

بر اين اساس سال هاي زيادي طول مي كشد تا يك لايه آبدار آلوده شده، پس از حذف منبع آلودگي به حالت نخستين برگردد، و اگر اقدام جدي در اين خصوص به عمل نيايد كيفيت آب هاي زيرزميني روز به روز بدتر خواهد شد.

مقالات رشته محیط زیست (مرکز عطران)

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button