چاپ رایگان کتاب

مقاله: بررسی کارآیی سیستم تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی نور چمستان معصومه واحدی، امیرحسین حمیدیان

0

عنوان مقاله: بررسی کارآیی سیستم تصفیه­ خانه فاضلاب شهرک صنعتی نور چمستان

نویسندگان: معصومه واحدی، امیر حسین حمیدیان

چکیده:

فاضلاب­ های صنعتی اغلب دارای ترکیبات سمی پیچیده و غیرقابل پیش­بینی می­باشند. به همین دلیل، امروزه اجرای طرح­های فاضلاب در مناطق شهری و شهرک­ های صنعتی امری ضروری و بنیادی تلقی می­گردد.

در سال­ های اخیر ایجاد شهرک­ های صنعتی که از جمله فعالیت­ های مهم در امر کمک به توسعه و پیشرفت صنعت در کشور به حساب می­ آید، باید به گونه­ ای باشد که کمترین آسیب ­ها را به محیط زیست منطقه وارد سازد.

با توجه به فاضلاب­ های ورودی و خروجی در تصفیه خانه ­ها، بررسی کارآیی برای کنترل عملکرد آن­ها ضروری است. در این مقاله کیفیت فاضلاب خروجی نهایی شهرک صنعتی چمستان از سال 1388 تا 1393 در ماه ­های مختلف مورد بررسی قرار گرفت.

فاکتورهای مورد بررسی عبارت بودند از: کل مواد جامد معلق (TSS)،اکسیژن­ خواهی شیمیایی (COD)،اکسیژن­ خواهی زیستی (BOD5). نتایج نشان می­دهد که کیفیت فاضلاب خروجی نهایی شهرک صنعتی چمستان (ورودی تصفیه خانه) برای BOD5، COD، TSS به ترتیب برابر با 1100، 3500 و 1700 میلی­گرم بر لیتر می­باشد که کیفیت تصفیه مورد نظر طبق استانداردهای سازمان محیط ­زیست جهت تخلیه به آب­ های سطحی می­باشد.

مرجع مقالات محیط زیست (نشر عطران)

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button