چاپ رایگان کتاب

مقاله: تحلیلی بر ویژگی های خشکسالی در شمال شرق ایران با روش RDI (مجید عبادی فر، طاهره فتح اله زاده، صدیقه السادات میرمعنوی بیغرض)

0

عنوان مقاله:

تحلیلی بر ویژگی های خشکسالی در شمال شرق ایران با روش RDI

نویسندگان: مجید عبادی فر، طاهره فتح اله زاده، صدیقه السادات میرمعنوی بیغرض

چکیده

خشکسالی به عنوان یکی از پدیده هاي محیطی شناخته شده و در واقع بخش جدایی ناپذیري از تغییرات اقلیمی است که می تواند در هر منطقه جغرافیایی حادث شود و تأثیرات عمده اي بر آن منطقه بگذارد.

این پدیده به لحاظ گستردگی، شدت، مدت و میزان آسیب رسانی به بخش ­هاي مختلف اقتصادي و اجتماعی، یکی از بزرگترین بلایاي طبیعی محسوب می گردد که سالانه در سراسر دنیا میلیاردها دلار خسارت را به بخش هاي مختلف اقتصادي و اجتماعی جوامع، به ویژه بخش کشاورزي وارد می کند.

كشور ايران در كمربند خشك جغرافيايي و نوار بياباني 25 تا40 درجه عرض شمالي واقع شده است.

متوسط بارندگی سالانه کشور حدود 250 میلی ­متر بوده که آن را جزء مناطق كم باران جهان قرار داده است.

علاوه بر کمبود ریزش ­های جوی، کشورمان با توزیع نامناسب زمانی و مکانی بارندگی نیز مواجه است.

به همین سبب خسارات سنگینی را از پدیده خشکسالی متحمل گردیده و این پدیده، همواره اثرات منفی فراوانی بر منابع آب، کشاورزی، بهداشت، صنعت و محیط زیست کشور برجای گذاشته است.

ویژگی ­های خشکسالی در ایران به گونه ­ای است که هیچ نقطه ­ای از کشور از این پدیده در امان نبوده و سوابق نشان می دهد که در اغلب سال ها مناطقی از کشور با این پدیده مواجه بوده است.

در این میان بخش های شرقی، مرکزی و جنوبی کشور به جهت نوسانات زیاد بارش، از آسیب پذیری بیشتری برخوردار بوده و بر این اساس می ­توان گفت، خشکسالی در استان خراسان بزرگ نیز به عنوان یک پدیده اجتناب ناپذیر قلمداد می ­شود.

 لذا هرگونه مطالعه و تحقیقی در خصوص شرایط خشکسالی این ناحیه جهت کاهش اثرات مخرب آن و نیز برنامه­ ریزی منابع آب و کمک به برنامه ­های توسعه، حائز اهمیت خواهد بود.

جهت ارزیابی خشکسالی و تعیین دوره­ های آن و همچنین مقایسه این پدیده برای مناطق مختلف، روش­ ها و مدل­ های مختلفی ارایه گردیده است که یکی از جدیدترین آنها، شاخص خشکسالی اکتشافی (RDI) می ­باشد.

بانک مقالات محیط زیست

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button