چاپ رایگان کتاب

مقاله: تغییر اقلیم و آلودگی؛ مخاطرات همه جانبه تهدید کننده ی کشورهای جنوب (سبحان طیبی)

0

عنوان مقاله: تغییر اقلیم و آلودگی؛ مخاطرات همه جانبه تهدید کننده ی کشورهای جنوب

نویسنده: سبحان طیبی

چکیده:

تغییر اقلیم و آلودگی می‌توانند کشورها و ملت‌های سراسر دنیا را تحت تأثیر قرار دهند، اما بر کشورهای ساحلی و اقیانوسی، به‌ویژه کشورهای جزیره‌ای کوچک درحال‌توسعه و مردم آسیب‌پذیرشان، مدت‌ها سایه می‌افکند.

این کشورها هم‌اکنون تأثیرات بالا آمدن سطح آب‌ها را، که ناشی از تغییر اقلیم است، احساس می‌کنند؛ یا این تأثیرات را برای آینده‌ای نزدیک پیش‌بینی می‌کنند.

اگر پیش‌بینی‌ها درست از آب درآیند بسیاری دچار سیل، توفان‌های روزافزون می‌شوند.

عمدتاً چرخه‌ی این مشکل، انتشار گازهای گلخانه‌ای از تأسیسات مستقر روی زمین است که در اصل در کشورهای توسعه‌ یافته یا به‌سرعت در حال‌ توسعه واقع شده‌اند.

علاوه بر گرم‌ شدن اقیانوس‌ها و تشدید افزایش سطح آب‌ها، انتشار دی‌اکسید کربن، که نوعی گاز گلخانه‌ای خاص است، تأثیر مستقیمی بر آب اقیانوس‌ها دارد که باعث اسیدی ‌شدن آن‌ها می‌شود و تأثیر هولناکی بر ارگانیسم‌های اقیانوسی، مانند صخره‌های مرجانی و صدف‌ ها می‌گذارد؛ اما مشکلات به همین‌جا ختم نمی‌شود.

هرچند تغییر اقلیم، عموماً ناشی از تولید آلودگی در سطح جهانی است که کشورهای جزیره‌ای کوچک و سایر کشورهای آسیب‌پذیر، سهم اندکی در آن دارند؛ اما منابع متمرکزتر آلودگی می‌توانند به انحطاط محیط‌ زیست ساحلی،‌ که شامل نابودی منابع شیلات، سایر منابع ساحلی و همچنین به کاهش فرصت‌های شغلی، تأثیرات مالی زیان ‌بار و در نهایت جابه‌جایی احتمالی مردم منجر شود.

این نوع ارتباط بین تهدیدها ناشی از تغییر اقلیم و آلودگی می‌تواند از مجموع خطرات ناشی از هر بخش بزرگ‌تر بوده و خطری با ابعاد محاسبه‌نشدنی پدید آورد.

هرچند تلاش‌هایی برای واکنش به این تهدیدها در سطوح محلی، ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی به عمل آمده است، در این زمینه هیچ راه ‌حل آماده‌ای وجود ندارد.

بانک مقالات محیط زیست

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید: