چاپ رایگان کتاب

مقاله: مدیریت حفاظت کیفی منابع آبی براساس تكنيك AHP و وزن دهی (مطالعه موردی روستاهای شمیرانات) پگاه محمدپور، رضا پوررجب، رضا ارجمندی

0

عنوان مقاله: مدیریت حفاظت کیفی منابع آبی براساس تكنيك AHP و وزن دهی (مطالعه موردی روستاهای تابعه شمیرانات)

نویسندگان: پگاه محمدپور، رضا پوررجب، رضا ارجمندی

چکیده:

از آنجایی که منابع آب زیرزمینی از آسیب پذیری و حساسیت بیشتری در مقابل آلاینده‌های ناشی از فعالیت‌های کشاورزی، صنعتی و شهرنشینی برخوردار هستند، بنابراین کیفیت آب زیرزمینی و حفاظت از آن موضوعی قابل تامل است.

مسلما مطابق اصول پایه و مهم بهداشتی که پیشگیری از درمان کاراتر و ارزان تر می‌باشد در بحث آلودگی منابع آب و بیماری های مسری ناشی از آن صیانت کیفی از منابع به عنوان یک اقدام پیشگیرانه حائز اهمیت می‌باشد.

زیرا که شناسایی آلاینده ها و راهکارهای کاهش و حذف آنها و تصفیه آب شرب با هزینه‌های فراوان انجام می‌پذیرد و در برخی موارد برطرف کردن آلودگی غیر قابل انجام می‌باشد و مهم تر از همه اینکه عواقب خطرناک زیست محیطی چه در بخش آب های سطحی و چه آب های زیر زمینی به عنوان یک چالش خطرناک در فراروی اثرات قراردارد.

حفاظت کیفی منابع آب مقوله گسترده ای بوده که پارامترهای مختلفی درآن تاثیرگذار می باشند.

برای ارائه الگوی مدیریت حفاظت کیفی منابع آب باید تمام عوامل موثر و پارامترهای تاثیرگذار مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند.

در مديريت کیفی آب زير زميني، به علت هزينه‌های زياد و مشکلات فني مربوط به برنامه‌های تصفیه و سالم سازی آب شرب، تاکید و تمرکز بیشتر باید برروی پيشگيري از نفوذ آلاینده ها و حفاظت کیفی منابع آب صورت پذیرد.

در جهت نیل به اهداف مربوط به ارتقاء کیفی منابع آبی علاوه بر فاز شناختی نقش و اثرگذاری هر یک از پارامترهایی که به طورمستقیم یا غیرمستقیم بر کیفیت منابع آب اثرگذار می باشد، انجام اقدمات مدیریتی در حفاظت کیفی منابع آب شرب در ابعاد محلی، منطقه ای و ملی بسیار مهم می‌باشد.

بانک مقالات محیط زیست

مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button