چاپ رایگان کتاب

نشر عطران: “آنالیز میدانی هدر رفت آب” (نویسندگان: دکتر عباس علاف صالحی، مهندس تارا حبیب زاده)

0

 شرکت آب هالیفکس اولین شرکت در آمریکای شمالی  بود که متدولوژی کاهش تلفات واقعی IWA/AWWA را در شبکه توزیع خود بکار بست. (هدر رفت آب)

تا 31 مارس 2006 نشت در شبکه Dartmouth 16 میلیون لیتر در روز کاهش یافت یعنی خروجی تصفیه ­خانه از 59 به 43 میلیون لیتر بر روز رسید.

علاوه بر آن، نشت در داخل شبکه هالیفکس نیز متوقف شده و بدین ترتیب ورودی شبکه 18 میلیون لیتر بر روز دیگر نیز کاهش یافت.

کاهش مجموعاً 34 میلیون لیتر در روز نشت صرفه­ جویی سالانه­ای برابر با 000,550 دلار به همراه داشت. علاوه بر صرفه­ جویی مستقیم، مشترکین نیز از افزایش سطح بهداشت شبکه (وجود نشت در سیستم زمینه را برای آلودگی فراهم می­کند) و کاهش قطعی و اختلال در ارائه خدمات راضی­ تر بودند.

در سال 1996 با ادغام 4 واحد شهری و تشکیل شهرداری منطقه­ ای هالیفکس (HRM) یک بخش از آن کمیسیون آب منطقه ­ای هالیفکس (HRWC) نام گرفت.

این ادغام چالش­ ها و فرصت­های زیادی برای توسعه تأسیسات بوجود آورد و منجر به ایجاد یک تصفیه­ خانه و خط انتقال جدید برای Dartmouth گردید.

پروژه 60 میلیون دلاری طبق برنامه زمانبندی و بودجه در سال 1998 به اتمام رسید. با اتمام پروژه، شرکت آب هالیفکس برنامه توسعه خود را در راستای تبدیل­ شدن به یک شرکت در سطح جهانی به اجرا درآورد.

یکی از اولویت­ های شرکت کاهش نشت فزاینده شبکه توزیع بود. بویژه در شبکه Dartmouth که مقدار تلفات 35% بود اهمیت این موضوع بیشتر می­شد.

چون باتوجه به لزوم پمپاژ آب از تصفیه ­خانه، هزینه تأمین آب این شبکه در منطقه بیشترین مقدار بود.

کاهش نشت منجر به کاهش سریع هزینه ­های تصفیه­ خانه و به تعویق افتادن سرمایه­ گذاری مربوط به افزایش ظرفیت تصفیه­ خانه گردید. یک تیم بین بخشی برای تعیین بهترین راه جهت کنترل تلفات آب بوجود آمد.

تحقیقات ابتدا متوجه کارهای صورت گرفته در آمریکای شمالی گردید چون در آنجا علم آب بر کاهش “آب به حساب نیامده” تمرکز یافته بود.

این رویکرد بطور سنتی در شرکت آب هالیفکس وجود داشت. باتوجه به کمبودهای این رویکرد، شرکت آب هالیفکس تحقیقات خود را گسترش داده و به یک متدولوژی نوین که توسط کارگروه تلفات آب انجمن بین­ المللی آب (IWA) که یک نماینده از انجمن کارهای آبی آمریکا (AWWA) در آن بود، پی برد.

رویکرد IWA/AWWA ماهیتاً کل­نگر بود ولی برای اجرا نیاز به یک انتقال الگو (paradigm shift) داشت. اساس رویکرد بر مفهوم “پاسخگویی (accountability)” بود. شرکت آب هالیفکس در سال 1999 متدولوژی مذکور را به اجرا درآورد و در آوریل 2000 آن را به عنوان بهترین اقدام رسماً اتخاذ کرد.

متدولوژی IWA/AWWA برای کاهش تلفات واقعی تماماً حول محور پاسخگویی و نگرش ترکیبی به مدیریت تلفات آب، قرار دارد. موازنه آبی استاندارد IWA/AWWA و استراتژی های مربوطه بوسیله شرکت آب هالیفکس بوجود آمد.

ابتدا “آب به حساب نیامده” ممنوع شد و سپس به رسمیت­شناختن اینکه موازنه آبی برای همه موارد جا دارد و هر کدام باید در جای خود مورد بررسی قرار گیرند، در دستور کار قرار گرفت.

چهار استراتژی کلیدی از متدولوژی IWA/AWWA پشتیبانی می­کنند؛ نشت­یابی فعالانه، مدیریت فشار، سرعت، کیفیت تعمیرات و مدیریت منابع.

در شرکت آب هالیفکس، مدیریت فعالانه نشت، تحقیقات صوت ­نگاری آن هم دوبار در سال را در بر می­گیرد.

این عملیات با استفاده از تجهیزات صوتی و همبستگی صوتی دیجیتال (Digital Noise Correlation) صورت می­گیرد.

همچنین نشت­یابی با یک سیستم SCADA که برای تحلیل جریان در DMA های شبکه توزیع مورد استفاده قرار می­گیرد پشتیبانی می­شود.

در این حالت به محض اینکه منحنی­ها نشت فعالی نشان بدهند، پرسنل نشت­یاب به منطقه اعزام می­شوند. مدیریت فشار بصورت فعالانه دنبال می­شود بطوریکه فشار در انشعاب مشتری مقدار بهینه داشته و در حدی باشد که نشت به حداقل برسد.

همانطور که در FAVAD و BABE مشخص شده ارتباط واضحی بین فشار و نشت وجود دارد.

شرکت آب هالیفکس همچنین کاربردهای پیشرفته­تر مدیریت فشار در شبکه­های توزیع در مصرف شبانه (که فشار و نشت بالا می­رود) را مورد مطالعه قرار داده است.

این شرکت در زمینه پروژه کنترل فشار بر اساس جریان که با شماره 2928 (فناوری­ های مدیریت نشت) در AWWARF مشخص شده است، به موفقیت­ های اولیه­ ای دست یافته است.

سرعت و کیفیت تعمیرات نقش محوری در کاهش زمان نشت دارند. از این رو معنی سرعت تعمیرات به معنی تعمیر واقعی خود نشت نیست.

سه مؤلفه وجود دارد که زمان نشت را تشکیل می­دهد: زمان آگاهی از نشت، محل­ یابی، زمان تعمیر واقعی. در برخی از شرکت­ ها که عملیات تحقیقات نشت هر دو سال یکبار انجام می­گیرد نشت­ ها بطور متوسط یکسال در حال فعال قرار می­گیرند.

حتی یک نشت کوچک در یک انشعاب نیز می­تواند بیشتر از یکسال طول بکشد. مدیریت دارایی (منابع) یک استراتژی بلندمدت ولی در عین حال از مهمترین­ هاست.

همواره باید برای تعویض و نوسازی منظم لوله های فرسوده و مستعد نشت، بودجه کنار گذاشته شود. HRWC یک برنامه پیشگیرانه نوسازی لوله از محل بودجه استهلاک و درآمد بهره­ برداری، در حال اجرا دارد.

کاهش استهلاک با هزینه بهره­ برداری به خودی خود یکی از بهترین اقدامات بوده و به احتمال زیاد هماهنگ با اجرای Bill175 در اونتاریو (Ontario) خواهد بود.

یکی دیگر از دارایی­های مهم علاوه بر لوله ­ها که باید نصب و نگهداری شوند کنتورها هستند. HRWC اندازه­ گیری جامعی برای پایش مصرف مشتری انجام داده و تعداد زیادی اَبَر کنتور در داخل DMA های شبکه توزیع در اختیار دارد.

کتاب “آنالیز میدانی هدر رفت آب”

به قلم دکتر عباس علاف صالحی و مهندس تارا حبیب زاده

(ویراستار: مهندس بهناز ترابی)

انتشارات ملی عطران

آنالیز میدانی هدررفت آب به قلم دکتر عباس علاف صالحی و مهندس تارا حبیب زاده نشر ملی عطران

آنالیز میدانی هدررفت آب به قلم دکتر عباس علاف صالحی و مهندس تارا حبیب زاده نشر ملی عطران

نوبت چاپ: اول

قیمت روی جلد: 550000 ریال

جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:          66191000 -021

شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button