چاپ رایگان کتاب

نشر عطران: کتاب “صدای افکار” به قلم “حمیدرضا یغمایی”

0

فراز و فرود

نیازی به گفتن نیست که قسمت سخت و دشوار کوهنوردی، بالا رفتن از کوه و پشت سر گذاشتن ناهمواری‌ها و قسمت‌های صعب‌العبور برای رسیدن به قله است.

هرگز کسی از برگشتن و سرازیری‌های کوهنوری سخن نمی‌گوید و به اصطلاح آنچه سخت و دشوار است فراز است نه فرود. در گزارش‌ها و فیلم‌های تهیه شده از صعود کوهنوردان به قله‌های بلند هم اگر دقت کرده باشید، بیشتر قسمت‌های فیلم، از بالارفتن و صعود و دشواری‌های رسیدن به قله تهیه شده است. برگشتن و به خانه رسیدن کوهنوردان اگر هم سهمی در فیلم داشته باشد، سهم بسیار اندکی از آن را تشکیل می‌دهد.

 اطاعت از دستورهای خالق یکتا و انجام عبادت‌های دینی و مذهبی هم درست مانند قسمت سخت و دشوار کوهنوردی، یعنی بالا رفتن از کوه و قدم گذاشتن در راه دشوار و صعب‌العبور رسیدن به قله‌های سترگ و سر به آسمان کشیده‌است.

 سختی و مرارتی که در خواندن نماز، گرفتن روزه، دادن خمس و زکات، انجام مناسک حج، رفتن به جبهه جنگ و جهاد در راه خدا و حتی امر به معروف و نهی از منکر با آن مواجه هستیم، درست مانند بالا رفتن از کوه است. دقیقا همان چیزی را که در ابتدا گفتم، باز تکرار می‌کنم: آنچه سخت و دشوار است، سربالایی است و نه سرازیری!

 هر چه سرعت شخص در طی مسیر سرپایینی بیشتر باشد، شخص شتاب بیشتری می‌گیرد و همانند پایین آمدن از کوه، اگر کسی بدون احتیاط و بدون توجه به شرایط پایین بیاید و سرعت بگیرد، دیگر امکان کنترل و کم کردن سرعت را از دست می‌دهد و در نهایت یا محکم به زمین می‌خورد و آسیب جدی می‌بیند و یا به مانع سختی برخورد می‌کند که باز هم امکان شکستن دست و پایش وجود دارد.

فانی و باقی

چون نوح، اگر عمر‌هـــزاری و فزون

باید   که  از  این   پوسـته  آیی   بیرون

فانی است بدن ،آنچه  بماند برجـای

جان است که  ماهیت  ذاتـش مکنون

نوبت چاپاول
قیمت روی جلد: 450000 ریال (ارسال پستی رایگان)
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته):  09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button