چاپ رایگان کتاب

پیشرفت های حوزه نانو فناوری و محیط زیست (مترجم: پونه سعیدی / ویراستار: هاجر جمشیدپور)

0

مقدمه   

توسعه علوم وفناوری نانو‌‌‌ ‌برای سنتز و شناسایی مواد نانوساختار، در مقایسه با علوم وفناوری های متداول، بسیار سریع، کامل و‌ بی‌سابقه بوده است. در حال حاضر فناوری هایی که بر پایة نانوعلم و نانوفناوری هستند، تأثیر ژرف و قدرتمندی بر تمام زمینه های علوم و فناوری متداول گذاشته‌اند.

در قرن حاضر، چهار زمینة اصلی علم و فناوری در حال تحول است: فناوری زیست‌محیطی، فناوری اطلاعات، زیست فناوری و نانوفناوری.

فناوری هایی که توسط این چهار زمینه ایجاد شده و توسعه یافته‌اند، تأثیر مداومی بر زندگی روزمره داشته‌اند. سیستم های دارورسانی، واکسن ها، شبیه­ سازی حیوانات، موجودات زنده اصلاح شدة ژنتیکی، سلول های سوختی، سلول های خورشیدی، دستگاه های الکترولومینانس، صفحات نمایش انعطاف پذیر، ارتباطات راه دور بی سیم، شبکه جهانی وب و غیره را این فناوری ها ایجاد کرده و دراختیارما قرارداده‌اند. شکی نیست که بشر به کمک این چهار رکن فناوری زندگی مبتنی بر فناوری را تجربه خواهد کرد.

نقش نانوفناوری در فناوری های جدید پیشرفته این است که موادی را برای پیشرفت و تحقق فناوری ارائه می‌کند. این مواد راه حل منحصر به فردی برای محدودیت های سایر فناوری ها و ابزاری برای گسترش کاربردهای آنها به شمارمی‌آید.

بنابراین نانوذرات و موادی با اندازه نانو ـ مانند مواد نانو چاپ، نانو لیتوگرافی، حسگرهای با اندازة نانو، همچنین آشکارسازهای با اندازةنانو برای مولکول های زیستی در سنجش DNA و تصویربرداری زیستی سلول ها- به طور گسترده در زیست فناوری و فناوری اطلاعات استفاده می‌شوند.

با وجود این تحقیقات کمی‌درباره کابرد نانوذرات در فناوری زیست محیطی و تأثیر آنها بر محیط زیست انجام شده است. بیشترین کاربردهای زیست‌محیطی نانوذرات به تولید نانوحسگرهای شناسایی VOC و کاتالیزورهای با اندازه نانو برای سیستم های تصفیة هوا محدود شده است.

استفاده از نانوذرات برای حذف مستقیم آلاینده‌ها از خاک و فاضلاب آلوده به ندرت گزارش شده است. فرایندهای زیست‌محیطی برای بازسازی خاک، تصفیه فاضلاب، و تصفیة هوا هنوز به بهبود عملکرد و بازدهی نیاز دارند. بنابراین، تقاضا برای موادی که با استفاده از فناوری نانو در فناوری زیست‌محیطی تولید می شوند بسیار بیشتر از قبل است.

کتاب حاضر کاربردهای محتمل موادبا اندازة نانو را در فرایندهای زیست‌محیطی ارائه می‌دهد. این کتاب تا­کنون معتبرترین‌راهنمای انتخاب نانومواد برای بهبود بازدهی فرایندهای زیست­ محیطی و همچنین طراحی نانوموادی برای فرایندهای خاص زیست‌ محیطی و آلاینده‌ها بوده است.

همچنین در آن در مورد تأثیر نانومواد بر محیط زیست برای کمک به جلوگیری از آلودگی های ثانویه ناشی از نانومواد بحث شده است و اطلاعات مناسبی دربارة نانومواد به کاربرانی که تمایل به استفاده از این مواد در فناوری زیست محیطی دارند، ارائه می‌شود.

نوبت چاپ: اول

قیمت روی جلد: 500000 ریال

ویراستار: هاجر جمشیدپور

جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی نشر عطران:                66191000 -021

شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button