چاپ رایگان کتاب

انتشارات عطران: کتاب “زیباترین چیز در دنیا خود دنیاست” (جملات انرژی بخش والاس استیونز) به قلم “عباس علاف صالحی”

0

انتشارات عطران: کتاب “زیباترین چیز در دنیا خود دنیاست” (جملات انرژی بخش والاس استیونز) به قلم “عباس علاف صالحی”

شعر «حکایت شیشه» ی والس استیونس در سال ۱۹۱۹ به انتشار رسیده است. شعر تا اندازه ای به ساده سازی به ترجمه فارسی درآمد تا در شرح دادن و خوانش آن مفید بیفتد و بی گمان با صور درخور ترجمه ی شاعرانه فاصله دارد. شیشه (jar)، بستوی شیشه ای به شکل استوانه منظم و تمام متقارن، «گرد» است، یعنی مقطع عرضی دایره ای دارد و بر «تپه»ای در تنسی نشسته است، یعنی بر اطراف، بر تنسی، مشرف است. گیاهان که خودرو و پراکنده بوده اند، در پی نزول شیشه به «نظم» روییده اند، یعنی شیشه آن ها را رویانده است.

از منظر ساختارگرایان و در تحلیل مقطع تاریخ از لحظه نشستن شیشه چنین می نماید که تنسی «فضایی بی نظم» بوده که این شیشه مرکز آن گشته و روییدن گیاهانش را در فضا نظم داده است و البته تحلیل محکمی است. شیشه بلند است و دهانِ دور از زمینش رو به هواست، دهانه ای (port) که وانگهی چشم و گوشش است؛ از همان مجرایی سخن می گوید که از آن می بیند و می شنود.

فرمانش را از فراز و به چنان دهانی بر همه جا می راند. خاکستری است، یعنی نه سفید نه سیاه و نه رنگین، و در ضمن قدری مات یا مبهم. عریان است، یعنی هیچ چیزش پنهان نیست یا همه «وجود»ش پیداست و بی ابهام. ابهام خاکستری بودن با عریانی شیشه در تضاد نیست زیرا خود ابهام نیز عریان است، تضاد را باید در برداشتی دیگر جست. شیشه مانند هیچ کدام از «باشندگان» تنسی نیست، از «پرنده»ها و «بوته» هایش نمی بخشد بلکه پرنده ها و بوته های موجود را نظم می فرماید.

نوبت چاپاول
قیمت روی جلد: 650000 ریال (ارسال پستی رایگان)
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته):  09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button