چاپ رایگان کتاب

نشر ملی عطران: کتاب ” اصول ایمنی و بهداشت کار در صنعت” به قلم “عادل علاف صالحی”

0

تاریخچه ایمنی، حفاظت و بهداشت کار
فرایند صنعتی شدن، موجب استفاده فزاینده از ابزار و ماشین آلات فنی شده است. عدم رعایت اصول صحیح در ساخت یا استفاده از وسایل، حوادث ناشی از کار را افزایش داده است. بنابر بیانیه آمارسازان بین المللی کار در سال 2003 روزانه هزاران نفر در اثر حوادث ناشی از کار جان می دهند و خسارت سالانه بالغ بر *1250$ می شود.
وقوع انقلاب صنعتی 1760-1830 در انگلستان (اختراع ماشین بخار 1782 جیمزوات) و سرایت به دیگر کشورهای اروپایی و استفاده از نیروی محرکه مکانیکی و الکترونیکی موجب تبدیل کارهای دستی به ماشینی گردید و باعث تقسیم کار، افزایش تولید و سرعت در انجام کار شد که نتیجه آن افزایش خطر در محیط های صنعتی بوده است.
بدین ترتیب استفاده از انرژی ماهیچه ای به حداقل رسید و همچنین به جای استفاده از انرژی باد، حیوانات و جریان آب، استفاده از انرژی بخار (توربین بخار) و انرژی سوخت (بترین، گازئیل و…) معمول شد. صنایع غول پیکر بوجود آمده و به دلیل استفاده از چرخ دنده، پرس ها، تیغه ها و… . معلولین و مصدومین ناشی از کار چنان افزایش یافت که جمع آن ها قشون از جنگ برگشته را تداعی می کرد. اصطلاح “لشگر معلولین منچستر” زیاد در کتاب ها بکار رفته است.
با اختراع ماشین بخار جهشی در صنایع نساخی و دیگر صنایع انگلستان و سایر کشورها رخ داد. تولید انبوه (mass production) رونق گرفت و کارگران از مزارع به صنایع روی آورند. در چند سده توجه به حفاظت مطرح نبود و کارهای سخت و خطرناک مثلاٌ کار در معادن و تونل ها را محکومین به اعدام انجام می دادند.
اولین قانون برای ایمنی محیط کار و بازرسی از آن در سال 1820 در انگلستان تصویب شد. گروهی از روحانیون و قضات بطور افتخاری از کارگاه ها بازدید می کردند. در سال 1833 با تجدید نظر در قانون قبلی یک اداره رسمی برای بازرسی ایجاد شد و در سال 1844 مقررات مربوط به حفاظت ماشین آلات و استفاده از وسایل پیشگیری و اعلام حوادث در متن قانون وارد شد.

آشنایی با سازمان بین المللی کار
بهبود شرایط کار و استقرار عدالت اجتماعی در سطح بین المللی، در طول سالیان دراز دل مشغولی بسیاری از افراد بوده است. رابرت آون انگلیسی در سال 1818 پیشنهاد نمود که مسائل مربوط به کار “در کمیسیون کار” در سطح بین المللی برسی شود؛ اما اولین گامی که در این زمینه برداشته شد کنفرانس بین المللی در سال 1890 با حضور 14 کشور در برلین بود که نتیجه آن توصیه هایی در زمینه شرایط کار در معادن و تجدید کار اطفال و زنان و تعطیل هفتگی بود. در سال 1900 جامعه بین المللی حمایت قانونی از کارگران تشکیل شد.
سرانجام در سال 1919 سازمان بین المللی کار در پایان جنگ جهانی اول به موجب ماده 13 قرارداد صلح ورسای برای حمایت از حقوق کارگران، ایجاد شرایط مساعد کار و امکانات کافی برای اشتغال و سطح زندگی مناسب برای کارگران سراسر دنیا تأسیس شد و هدف از تأسیس آن استقرار عدالت اجتماعی، آزادی و امنیت اقتصادی و ایجاد فرصت های مساوی برای آحاد ملت ها بوده است. در بدو تأسیس 45 کشور به عضویت این سازمان در آمدند و در حال حاضر 174 کشور عضو این سازمانند. این سازمان سه جانبه است یعنی اعضایی از کارگران، کارفرمایان و دولت ها در آن عضویت دارند.

  • وظایف سازمان بین المللی کار برابر نتایج کنفرانس 1944 فیلادلفیا تبیین گردید و در زمینه محیط و شرایط کار وظایف زیر را بر عهده دارد.
  • بهبود امور حفاظت و بهداشت در محیط کار به جلوگیری از امراض و حوادث ناشی از کار و کنترل خطرهای محیط.
  • ایجاد و تقویت مؤسسات تخصصی مانند مؤسسه ملی کار، آزمایشگاه های بهداشت صنعتی، مراکز بهداشت و حفاظت کار و بخش های آموزش حفاظت.
  • رسیدگی به مسائل مربوط به زمان کار (حداکثر کار قانونی، اضافه کاری، نوبت کاری و شب کاری) و مسائل پزشکی، اقتصادی و اجتماعی آن ها.
  • کمک به گزینش تکنولوژی مناسب به عنوان وسیله ای جهت بهبود و حفاظت شرایط و محیط کار.
  • کمک به سازمان های محلی حفاظتی و بهداشت کار و مراکز تحقیقات و انجمن های کارفرمایی و سندیکاهای کشورهای مختلف.

نوبت چاپاول
قیمت روی جلد: 500000 ریال (ارسال پستی رایگان)
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته):  09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button