چاپ رایگان کتاب

نشر ملی عطران: کتاب “(فیس بوک) اولین چیزی نبود که من ساختم (زندگینامه مارک زاکربرگ)” به قلم “افشین علاف صالحی”

0

نشر ملی عطران: کتاب “(فیس بوک) اولین چیزی نبود که من ساختم (زندگینامه مارک زاکربرگ)” به قلم “افشین علاف صالحی”

سختی ها و شایعات در رابطه با فیسبوک

شرکت، روندی رو به رشد را طی می‌کرد تا اینکه در سال 2006، با نخستین مانع بزرگش روبرو شد. خالقان Harvard Connection مدعی شدند که زاکربرگ ایده آن‌ها را سرقت کرده و خواهان پرداخت غرامت از سوی او شدند

زاکربرگ اصرار داشت که فیسبوک و Harvard Connection براساس دو ایده کاملاً متفاوت توسعه یافته‌اند، اما چندی بعد وکلا با بررسی اطلاعات رد و بدل شده میان او و دوستانش به رشته‌ای از پیامک‌ها دست پیدا کردند که در آن‌ها زاکربرگ از هک کردن دیتابیس دانشگاه می‌گوید.

وکلا در ادامه اعلام کردند که وی احتمالاً به صورت عمدی مالکیت معنوی پلتفرم هم‌دانشگاهی‌هایش را نقض کرده و حتی اطلاعات خصوصی کاربران دیتابیس دانشگاه را در اختیار دوستان هرچند که بعدها زاکربرگ با پرداخت 65 میلیون دلار به طرف شاکی، دعوای حقوقی‌شان را حل و فصل کرد اما پرونده همچنان تا سال 2011 در جریان بود و Narendra و Winklevosses مدعی شدند که هم‌کلاسی قدیمی‌شان آن‌ها را گمراه کرده است.

در سال 2009 میلادی و همزمان با انتشار کتاب میلیاردرهای تصادفی به قلم «بن مزریچ»، زاکربرگ با چالش بزرگ دیگری روبرو شد. او مزریچ را متهم کرد که سرگذشتش را به درستی بازگو نکرده و از سناریوهای ساختگی، دیالوگ‌های تخیلی و کاراکترهای خیالی در کتابش استفاده نموده.

در هر حال، نویسنده کتاب حق امتیاز داستانش را به Aaron Sorkin نمایش نامه نویس واگذار کرد و در ادامه فیلمی به نام The Social Network یا شبکه اجتماعی از روی آن ساخته شد که هشت تن از عوامل آن هم نامزد دریافت آکادمی «آوارد» شدند.

زاکربرگ اما شدیداً روایت فیلم را مورد انتقاد قرار داد و بعدها به خبرنگار «نیویورکر» گفت که بسیاری از جزئیات آن غیرواقعی بوده اند. برای نمونه در آن گفته شده که زاکربرگ از سال 2003 با پریسیلا چن دانشجوی چینی-آمریکایی رشته پزشکی دانشگاه هاروارد ارتباط داشته است.

البته بخش هایی از این فیلم نیز مورد توجهش قرار گرفته از جمله جزئیاتی که روی آن‌ها تاکید شده. مثلا آنطور که خودش می‌گوید تک تک تیشرت‌هایی که شخصا می پوشد را بر تن کاراکتر اصلی فیلم دیده است.

زاکربرگ و فیسبوک با وجود تمامی این حاشیه سازی‌ها همچنان مسیر موفقیت را طی می‌کردند. کمی بعد، مجله «تایم» از وی به عنوان شخصیت سال 2010 یاد کرد و «فوریس» نیز جایگاه سی و پنجم را در فهرست چهارصد‌گانه ثروتمندترین‌های خود به وی اختصاص داد که با این حساب، او با ثروت حدودی 9/6 میلیارد دلار حتی استیو جابز مدیرعامل وقت اپل را هم پشت سر می‌گذاشت.

نوبت چاپاول
قیمت روی جلد: 550000 ریال (ارسال پستی رایگان)
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button