چاپ رایگان کتاب

نشر ملی عطران: کتاب “همه ما گرفتاریم” (چگونه مصاحبه کاری موفق داشته باشیم) به قلم “کمیل نصیری”

0

نشر ملی عطران: کتاب “همه ما گرفتاریم” (چگونه مصاحبه کاری موفق داشته باشیم) به قلم “کمیل نصیری”

مصاحبه کاری

مصاحبه کاری یکی از روش‌هایی است که شرکت‌ ها و موسسات برای گزینش کارکنان خود به کار می ‌برند. مصاحبه معمولاً به صورت حضوری بین دو نفر انجام می ‌شود. گاه چند تن در مصاحبه حضور می ‌یابند و برخی از مصاحبه ‌ها از راه دور با تلفن با دیگر وسایل پیام‌رسانی مانند شبکه کامپیوتری یا تلویزیون انجام می‌ گیرد. مصاحبه قدیمی‌ترین شکل گزینش می ‌باشد و معمولاً در ارزیابی کارمند یا متقاضی ارزش زیادی دارد.

بسیاری بر این باور هستند که در ارتباط حضوری بهتر از هر روش دیگری می‌ توانند شخصیت متقاضی را ارزیابی کنند. برخی ویژگی‌ها از جمله رفتار و منش، آراستگی ظاهری، برخورد مناسب و تأثیرگذاری مثبت در یک لحظه، فقط در مصاحبه می ‌تواند مورد داوری قرار گیرد.

همه این موارد در برخی شغل‌ها بسیار مهم هستند. یک مصاحبه‌کننده هشیار می ‌تواند از مصاحبه، شواهد مبنی بر هوش، گستردگی علایق و نگرش کلی متقاضی به کار و زندگی، را برداشت نماید. اگر مصاحبه‌کننده رئیس متقاضی (در صورتی که در مصاحبه موفّق شود) باشد، می ‌تواند بفهمد که آیا آن دو می ‌توانند به خوبی با یکدیگر کار کنند یا نه.

یکی از مشکلاتی که مصاحبه به عنوان روش گزینش دارد این است که بسیاری از دیگران پیش ‌داوری یا برداشت ‌های قبلی دارند: «انسان ‌های چاق تنبل هستند» یا «انسان‌ هایی که پیشانی کوتاه دارند، نادان هستند.»

بعضی مصاحبه ‌کننده ‌ها آن‌ قدر مهارت ندارند که بتوانند سر صحبت را با مصاحبه ‌شونده باز کنند و به نحوی طبیعی با او صحبت کنند، در صورتی که از چندین مصاحبه‌کننده استفاده شود، که در مواقع مهم همین ‌طور می ‌باشد، مشکلات این روش به حداقل خود خواهد رسید.

گذشته از این، تأثیراتی که متقاضی در یک مصاحبه یا چند مصاحبه خواهد گذاشت، گاهی می‌تواند گمراه‌ کننده باشد. کسی که می‌تواند در برخورد اول تأثیر خوبی بر افراد بگذارد، ممکن است در آشنایی ‌های بیشتر آن‌ طور نباشد. بعضی افراد روشنفکرانه صحبت می‌کنند ولی چنان عمل نمی‌کنند. بعضی‌ ها می ‌توانند رفتارهای ناخوشایند خود را موقّتاً پنهان کنند.

نوبت چاپاول
قیمت روی جلد: 600000 ریال (ارسال پستی رایگان)
جهت پاسخگویی به سؤالات و تهیه کتاب مربوطه می توانید از طریق گزینه خرید محصول و پل ارتباطی انتشارات عطران اقدام نمایید:

دفتر مرکزی انتشارات عطران:     66191000 -021
شماره تلگرام پشتیبانی (24 ساعته): 09108172896

انتشارات عطران 021-66191000 WWW.ATRANBOOK.IR

انتشارات عطران
021-66191000
WWW.ATRANBOOK.IR

Call Now Button