چاپ رایگان کتاب

مقاله: نقش سیستم های حمل و نقل هوشمند (ITS) در مدیریت بحران (الناز بهزادپور ، ثمین جمالی دانش)

0

عنوان مقاله:
نقش سیستم های حمل و نقل هوشمند (ITS) در مدیریت بحران

نویسندگان: الناز بهزادپور ، ثمین جمالی دانش

چکیده :
یکی از اولین نمادهای ارزیابی کیفیت زندگی شهروندان یک کشور، وضعیت حمل و نقل آن است افزایش تسهیلات حمل و نقل بدلیل نیاز به سرمایه گذاری کلان و زمان زیاد جهت اجرا همواره با محدودیت های گسترده ای روبرو بوده است .
همچنین افزایش سطح زندگی مردم، افزایش ارزش زمان و مشکلات موجود در خصوص تأمین زیرساختهای حمل و نقل از قبیل گرانی زمین، زمگیر بودن اجرای پروژه های راهسازی و در کنار آن افزایش تعداد تلفات جاده ای، مدیران کشورها را بر آن داشته است تا با نیم نگاهی به پیشرفت های حلال در تکنولوژی به دنبال راه حلی برای غلبه بر مشکلات حمل و نقل بوده و با روشی غیر از روشهای سنتی گذشته به دنبال حل این مشکلات باشند.
با توجه به پیشرفتهای حاصل در تکنولوژی ارتباطات و الکترونیک، از سالها پیش، توسعه سیستم های حمل و نقل هوشمند (ITS) به عنوان سیاست کلی کشورهای پیشرفته از قبیل ژاپن، کانادا، آمریکا و کشورهای اروپایی در بخش حمل و نقل مطرح گردید , شبکه حمل و نقل به عنوان پل ارتباطی میان مراکز امدادی و نقاط آسیب دیده، نقش اصلی را در خدمات رسانی مدیریت بحران بر عهده داشته که در این زمینه می توان با بهره گرفتن از تکنولوژی های مدرن، جایگاه شبکه حمل و نقل را در شرایط بحرانی ارتقا داد و در هنگام وقوع بحران زمان سفر را کاهش داده و در ارتقا خدمات موثر بود.
بحران رویدادی است که به طور طبیعی یا به وسیله بشر، به طور ناگهانی یا به صورت فزاینده بوجود آید و سختی و مشقتی را به جامعه انسانی تحمیل کند که برای بر طرف کردن آن نیاز به اقدامات اضطراری، اساسی و فوق العاده باشد.
به عبارتی بحران فرآیندی است که در نتیجه یک سری عوامل طبیعی و غیر طبیعی شامل: انفجار، زلزله، فوران آتشفشان، تسونامی زمین لغزش، سیل، طوفان، آتش سوزی های مهیب، نشت گاز ها با مواد خطرناک، ناکارآمدی های فناوری، هجوم بیماری های واگیردار، اپیدمی ها، ناکارآمدی ها با عدم کاربری های خدمات اورژانس، حملات احتمالی با واقعی یا چیزی شبیه جنگ و …. اتفاق افتاده است و سبب به خطر افتادن جان انسان ها با آسیب پذیری، بیماری، فاجیه یا به خطر افتادن امنیت جوامع با اموال ملی و مردمی شده و فقط از طریق سرویس های مربوط به بحران نمی تواند رسیدگی شود و نیازمند به یک پاسخ گویی جدی با هماهنگ از طرف سایر ارگان هایی که در زمینه همکاری نمایند می باشد.
در واقع بروز هر نوع شرایط غیر معمول در سطح جوامع را می توان نوعی بحران تلقی نمود (ابهری، ۱۳۸۶). وضعیت بحرانی “وضعیتی است که بر اثر وقوع یک حادثه مشخص روی داده به طوری که سازمان ها با منابع و امکانات موجود و در محل قادر به مقابله با آن نیستند، به عبارت دیگر وقوع و اثرات آن فراتر از توان سازمان های معمول و موجود است.
این گونه بحرانها معمولا در اثرا حوادث طبیعی رخ می دهند و اثرات آنها حداقل به طور بالقوه و اغلب در عمل خطرناک و ویرانگر می باشد.
با توجه به بررسی های انجام شده و در تطبیق با تعاریف ارائه شده، بحران عبارت از وقوع یک اتفاق غیر متعارف که باعث ایجاد عدم تعادل و آشفتگی محیطی می شود و جامعه تحت تاثیر آن به کمک جهت تامین نیازمندی های اولیه و روزمره نیازمند می شوند. در واقع تغییر ناگهانی و شدید در اثر بروز حوادث طبیعی و انسان ساخت در فرآیند زندگی و شرایط عادی و روزمره (محيط) را بحران می گویند.
لذا از همان لحظه ای که بحران ایجاد می شود باید تصمیم های عمده و مهمی را اتخاذ کرد، در مواجه با هر بحرانی اولین فعالیت لازم و حیاتی دسته بندی حقایق و واقعیت هاست، به این مفهوم که چه چیزی رخ داده است، چه اقداماتی در مقابل آن انجام خواهید داد و آینده چگونه خواهد بود.
با توجه به اینکه هیچ بحرانی به طور دقیق مشابه بحران های دیگر نمی باشد. شناخت تشابهات می تواند نقش کلیدی را جهت برنامه ریزی بحران ایفا نماید (عبدالهی، ۳۵، ۱۳۹۱), درجه بندی بحران بحران دارای مشخصات ویژه ای است که معمولا منتج از سه عنصر زیر می باشد.

بانک مقالات محیط زیست مرکز عطران 
مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button