چاپ رایگان کتاب

عنوان مقاله: چشم انداز تغییرات تبخیر و تعرق شهرستان سقز بر اساس ریزگردانی مدل LARS – WG (سید اسعد حسینی، امیر زارع زاده)

0

عنوان مقاله:

چشم انداز تغییرات تبخیر و تعرق شهرستان سقز بر اساس ریزگردانی مدل LARS – WG

نویسنده:

سید اسعد حسینی، امیر زارع زاده

چکیده:

تبخیر و تعرق تقش قابل ملاحظه ای در اقلیم جهانی از طریق چرخه هیدرولوژی ایفا کرده و تخمین آن کاربردهای مهمی در پیش بینی رواناب، پیش بینی عملکرد محصول و طراحی کاربری اراضي، طراحی کانال های آبیاری و ابنیه تقسیم آب داشته و همچنین بر روی بلایای طبیعي مانند خشکسالی مؤثر است.
ایران کشوری است که به لحاظ اقلیمی جزو کشورهای خشک و نیمه خشک جهان محسوب شده، به طوری که متوسط بارندگی سالانه ی آن حدود یک سوم متوسط بارندگی خشکی ها و کمتر از یک سوم متوسط بارندگی کره ی زمین است و از سوی دیگر میزان تبخير آن حدود سه برابر تبخير خشکی های زمین می باشند؛ در کشور ما بخش کشاورزی حدود  44 درصد کل آب مصرفی را به خود اختصاص می دهد که بیشترین میزان تبخیر-تعرق در آن اتفاق می افتد.
به طور متوسط ۷۰ درصد بارانی که به سطح زمین می رسد۔ مجددا توسط فرایند، تبخیر و تعرق به اتمسفر باز می گردد که این میزان در مناطق خشک که اکثر مناطق کشورمان را تشکیل می دهد، به ۹۰ درصد می رسد؛ بنابراین با توجه به اهمیت عامل تبخیر و تعرق لازم است این پارامتر در مناطق مختلف به طور دقیق برآورد شود.
مرجع مقالات محیط زیست (نشر عطران)
مقاله مذکور دارای نشان ثبت ملی از سازمان اسناد بوده و مورد تأیید دبیرخانه دائمی مرکز عطران می باشد. پل ارتباطی انتشارات عطران ۶۶۱۹۱۰۰۰-۰۲۱ و پشتیانی تلگرام آنلاین ۰۹۱۰۸۱۷۲۸۹۶ می باشد. جهت دانلود فایل مقاله بر روی گزینه “خرید” کلیک نمایید:

Call Now Button